SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Umiestnenie ruskej jadrovej hlavice na obežnej dráhe by mohlo vyvolať ďalšiu svetovú vojnu

Bezpečnosť
1

Ruský vývoj protisatelitnej (anti-satellite – ASAT) rakety s jadrovou hlavicou a odmietnutie rezolúcie OSN o kontrole vesmírnych zbraní by mohlo viesť ku konfliktu medzi veľmocami, varujú experti na obranu. Keby Rusko vypustilo ASAT s jadrovou hlavicou, ktorá by bola určená na napadnutie satelitov NATO pomáhajúcich Ukrajine, mohlo by to obe strany priblížiť k priamej konfrontácii.

Výbuch bojovej hlavice na nízkej obežnej dráhe Zeme by mohol spôsobiť vážne poškodenie Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a ohroziť astronautov, čo by si mohlo vyžiadať núdzovú evakuáciu. V štúdii, ktorú vypracoval Pentagón, sa zistilo, že jadrový výbuch v rovnakej výške ako ISS by spôsobil vážne škody a pre astronautov by predstavoval značné riziko choroby z ožiarenia.

Rusko popiera, že by vyvíjalo jadrovú ASAT, ale odborníci sa domnievajú, že je možné, že na tento účel prispôsobilo svoj interceptor protiraketovej obrany. USA, Japonsko a ďalšie krajiny predložili v OSN rezolúciu vyzývajúcu podporiť Zmluvu o kozmickom priestore, ktorú Rusko vetovalo, a prijať záväzok nerozmiestňovať jadrové zbrane vo vesmíre.

V prípade nasadenia jadrovej ASAT by sa USA mohli uchýliť k jej zničeniu pomocou konvenčnej ASAT, ale splnenie záväzkov vyplývajúcich z medzinárodného práva a odôvodnenie použitia sily by bolo náročné. Detonácia jadrovej hlavice na obežnej dráhe by mohla potenciálne zničiť tisíce satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme, spôsobiť rozsiahle škody. Konflikt iniciovaný vo vesmíre by mohol vyvolať svetovú vojnu medzi superveľmocami.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Rezolúcia OSN reakcia na: Umiestnenie ruskej jadrovej hlavice na obežnej dráhe by mohlo vyvolať ďalšiu svetovú vojnu

30.5.2024 10:05
Takisto USA odmietli rezolúciu RF o zákaze zbraní vo vesmíre, sú jedni ako druhí a navzájom si všetko vetujú. Tak na čo sa tu hrajú obidve strany. USA mohli rovnako podporiť ich rezolúciu a zakázať zbrane vo vesmíre presne tak isto ako aj RF. Keď preberáte články treba uviesť všetky údaje.
viď tlačové vyhlásenie priamo z OSN:

press.un.org/en/2024/sc15700.doc.htm
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať