Unikátna 3D tlačiareň vyrobí dom len za 24 hodín a o polovicu lacnejšie

Technológie
0

Kalifornská spoločnosť Mighty Buildings sľubuje postaviť (alebo v skutočnosti vytlačiť) dom za 24 hodín. Podľa webovej stránky spoločnosti ide o súčasť inovácie v oblasti výstavby domov, ktorá sa pripravuje už päť rokov. Mighty Buildings sa líši od podobných spoločností, pretože tím dokáže vytlačiť strechu, strop a ďalšie časti domu extrémnou rýchlosťou. Tlačiareň spoločnosti, ktorá je vysoká 6 metrov, vyrába kompozitné kamenné panely z recyklovaných materiálov. Tento proces automatizuje veľkú časť práce (približne 80 %) hlavne preto, že spoločnosť dokáže vytlačiť celý konštrukčný plášť domu, čím sa zníži množstvo montáže potrebnej neskôr.

Spoločnosť uvádza niekoľko globálnych problémov, ktoré má táto metóda riešiť, vrátane vysokých cien domov, rastu populácie, ktorý predstihuje stavebné projekty, a nedostatkov v dodávateľskom reťazci. Ďalší z hlavných cieľov je udržateľnosť. Spoločnosť tvrdí, že jej proces a materiály produkujú len 1 % odpadu v porovnaní s domami postavenými bežným spôsobom. Tlačový proces v súčasnosti využíva 60 % recyklovaných materiálov a tím dúfa, že do roku 2028 dosiahne nulové znečistenie ovzdušia.

Predplatné NEXTECH 2023

Tieto zlepšenia znižujú aj náklady a ceny domov pre kupujúcich. Mighty Buildings tvrdí, že jeho tlačené domy stoja o 45 % menej ako porovnateľné domy na kalifornskom trhu. Dostupné modely siahajú od štúdií s rozlohou 32,5 m2 až po domy s tromi spálňami a dvoma kúpeľňami. Cena druhej možnosti je približne 285 000 dolárov. Mighty Buildings momentálne prijíma objednávky. Na webovej stránke spoločnosti sa prezentuje komunita v južnej Kalifornii s 30 vytlačenými domami v púšti. Domy vyzerajú futuristicky a kombinujú moderný hardvér s udržateľnými technológiami vrátane strešných solárnych panelov.  

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať