SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Unikátne zariadenie na získavanie energie z morských vĺn v teste prekonalo očakávania

Technológie
0

UniWave 200 od spoločnosti Wave Swell Energy je morská platforma, ktorá využíva umelý fúkací Po roku testovania spoločnosť hlási vynikajúce výsledky. Systém UniWave je plávajúce zariadenie, ktoré možno odtiahnuť na ľubovoľné miesto pri pobreží a pripojiť k miestnej energetickej sieti. Je navrhnuté tak, že vlny tlačia vodu do špeciálnej betónovej komory, čím sa vzduch v komore stlačí a vytlačí cez výstupný ventil. Potom, keď voda ustupuje, vytvára silný podtlak, ktorý nasáva vzduch cez turbínu v hornej časti a vyrába elektrickú energiu, ktorá sa prostredníctvom kábla dodáva do siete.

Vďaka tomu sa získava energia z celého vodného stĺpca, ktorý vstupuje do komory, čo je podľa tímu účinnejšie ako pri iných zariadeniach na využívanie energie z vĺn, ktoré získavajú energiu len z hladiny alebo morského dna. Kľúčovou inováciou WSE je jednosmerná výroba energie. Iné zariadenia využívajúce rovnaký efekt používajú obojsmerné turbíny, ktoré si vyžadujú možnosť obrátiť sklon lopatiek alebo presmerovať prúd vzduchu.

WSE tvrdí, že jej konštrukcia umožňuje vytvoriť oveľa lacnejšie a jednoduchšie turbíny, ktoré by mali aj dlhšie vydržať, pretože sa cez ne nestrieka toľko slanej vody, keď na ne narážajú veľké vlny. Všetky pohyblivé časti tohto zariadenia sú totiž nad čiarou ponoru, čo by malo prispieť k predĺženiu jeho životnosti. Zároveň je tak zariadenie úplne neškodné pre morské živočíchy. Zaujímavé je, že vďaka svojej konštrukcii sa UniWave dá ľahko zabudovať do vlnolamov, kde ho možno využiť na projekt ochrany pobrežia pred eróziou a premeniť na zdroj čistej energie.

Testovacia platforma s výkonom 200 kW bola inštalovaná minulý rok pri ostrove King Island, ktorý čelí rozbúreným vodám Bassovho prielivu, oddeľujúceho ostrovný štát Tasmánia od pevniny Austrálie. Tam nepretržite celých 12 mesiacov prispieva spoľahlivou čistou energiou do mikrosiete ostrova. Tím WSE urobil počas prevádzky niekoľko zdokonalení dizajnu, čím zlepšil výkon zariadenia nad pôvodné očakávania. V teste sa podarilo dosiahnuť mieru premeny energie vĺn na elektrickú energiu na priemernej úrovni 45 až 50 %.

„Je to výrazné zlepšenie v porovnaní s predchádzajúcimi zariadeniami a ukazuje to, že nastal čas, aby sa energia z vĺn zaradila popri veternej a solárnej energii ako súčasť moderného energetického mixu,“ uviedol generálny riaditeľ WSE Paul Geason. 

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať