S_022025_S25 Advertisement S_022025_S25 Advertisement>						
												</a>
			
<script>
	$(function(){
		$.get( S_022025_S25 Advertisement

Úplne nový spôsob výroby energie z vetra

0

V roku 2023 predstavovala veterná energia približne 7,8 % všetkej elektriny vyrobenej na celom svete, pričom v Dánsku až 58 percent celkovej výroby elektrickej energie tvorila veterná, v Uruguaji 43 % a v Írsku 35 %. Vyrovnané náklady na energiu (Levelized Cost of Energy – LCoE) sú základným ukazovateľom na porovnanie nákladov na výrobu elektriny rôznymi spôsobmi: z uhlia, vetra, slnka, jadra, vodíka atď. Hoci LCoE v prípade veternej energie postupne klesá, najmä vďaka účinnosti, stavebným nákladom, stavebným materiálom a väčším generátorom, stále je relatívne drahá.

Nedotovaná veterná energia na pevnine v roku 2023 stála od 24 do 75 USD za MWh, zatiaľ čo veterná energia na mori je o niečo drahšia a jej výroba stojí 72 až 140 USD za MWh. Veterné generátory sú obrovské a offshore plošiny ešte väčšie. Hovoríme o gigantoch vysokých 340 m a s výkonom 26 MW, ktoré sú v niektorých prípadoch schopné odolať hurikánom a napájať 8500 domácností. Energetická spoločnosť Windlift má zaujímavý pohľad na výrobu elektriny.

Hory a Mesto

Vyvinula v podstate 3,7-metrového draka s generátormi pripevnenými na krídlach na niečom, čo vyzerá ako asi 60-metrový oceľový popruh s napájacím káblom, ktorý vedie až k zemi. Drak vzlieta vertikálne ako vrtuľník, až kým sa napne povraz, potom urobí obrat, pričom udržiava povraz napnutý, následne sa vznesie a vráti sa opačným smerom, aby zopakoval pohyb v tvare osmičky.

V technickej a leteckej terminológii sa to nazýva let s bočným vetrom. Bežne sa používa pri snahe maximalizovať vztlak alebo ťah letom kolmo na smer vetra. V prípade spoločnosti Windlift ide o výrobu elektrickej energie. Každý nájazd malého draka Windlift z uhlíkových vlákien dokáže prostredníctvom krútiacich sa rotorov generovať veternú energiu, ktorá vyprodukuje až 30 kWh elektrickej energie, čo stačí na celodenné napájanie priemernej domácnosti v USA.

Tento spôsob výroby elektrickej energie zo vzduchu je približne o 80 % lacnejší ako tradičné veterné turbíny a vyžaduje si o 90 – 95 % menej materiálu, takže je prenosný a vhodný na vzdialené miesta. Pentagón udelil spoločnosti Windlift grant vo výške 30 miliónov USD na výskum a vývoj, pretože hľadá prenosné riešenia napájania pre svoje operácie. Windlift navrhuje 75 kWh systém s rozpätím krídel 12 m, optimálny z hľadiska účinnosti a prenosnosti, ktorý sa zmestí do prepravného kontajnera dlhého 12 metrov.

Windlift nadväzuje na predchádzajúce pokusy o výrobu energie zo vzduchu, najmä na projekt Makani spoločnosti Google, ktorý bol zameraný na úžitkové lietadlá, schopné generovať až 600 kWh. Projekt však bol zastavený, pretože sa považoval za príliš riskantný. Zameranie Windliftu na menšie prenosné systémy by mohlo úspešne vyplniť medzeru.

  

Zdroj: newatlas.com.

Zdroj Foto: Windlift

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať