SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Úplne nový typ roja dronov by mohol spôsobiť revolúciu vo vedení vojenských konfliktov

0

Čínski vedci tvrdia, že vyvinuli úplne nový typ vojnového bezpilotného lietadla. Na prvý pohľad pripomína spotrebiteľský multirotorový dron DJI, no len čo dosiahne cieľový priestor vo vzduchu, môže sa v okamihu rozdeliť na dva, tri alebo dokonca šesť menších dronov – v závislosti od toho, čo je v boji potrebné. Každý z týchto dronov má iba jednu čepeľ, ale môže sa voľne vznášať a pohybovať sa ako bežný dron. Môžu medzi sebou komunikovať a každý by mohol plniť špecifickú úlohu, napríklad velenie, prieskum, sledovanie a dokonca aj spustenie útoku, a spolupracovať na vykonaní misie.

Tímy po celom svete sa už roky pokúšajú navrhnúť praktickú a účinnú metódu na kontrolované delenie dronov vo vzduchu. Výskum, ktorý vedie profesor Shi Zhiwei z Nankinskej univerzity letectva a astronautiky, je prelomom v technológii separácie vo vzduchu. Keď sa na obrazovkách radarov objaví roj nepriateľských dronov, systémy protivzdušnej obrany pridelia zdroje a prostriedky na boj proti nim na základe ich počtu. Ak sa však roj dronov náhle zväčší, nielenže obranný systém bude preťažený, ale predstavuje to psychologický šok, ktorý by mohol brániť účinnému odporu nepriateľských veliteľov a vojakov.

Pokrok v tejto technológii je však pomalý, pretože pri spájaní tradičných dronov sa efektívnosť letu výrazne znižuje. V recenzovanom článku publikovanom v časopise Acta Aeronautica et Astronautica Sinica Shiov tím uviedol, že túto výzvu prekonal. Kombinácia dronov sa môže pochváliť takmer dvojnásobnou letovou účinnosťou ako podobne veľké viacrotorové drony. Keď sa tieto malé bezpilotné lietadlá spojili, mohli lietať rýchlejšie a ďalej ako samostatne.

Dokonca aj po oddelení zostala ich letová efektivita o viac ako 40 percent vyššia ako pri tradičných malých bezpilotných lietadlách. Ide o prvú demonštráciu, že kombinované bezpilotné lietadlá dokázali prekonať jednotlivé drony v akomkoľvek letovom stave. Inšpiráciou pre Shiov tím sa stalo semeno javora – kotyledón (klíčny list) podobný krídlu, ktorý sa otáča okolo semena, poskytuje vztlak a umožňuje mu vznášať sa alebo dokonca stúpať vo vetre. Obdivuhodná je aj jeho schopnosť nechať sa unášať vetrom na veľké vzdialenosti.

Shiov tím tvrdí, že drony inšpirované javorovým semenom by sa mohli dostať z laboratória do výroby v Číne a spôsobiť revolúciu vo vojne v budúcnosti. Základom je však ich zostavenie, aby sa dosiahol efektívny let na dlhé vzdialenosti. Na tento účel vykonali rozsiahle a podrobné testy v aerodynamickom tuneli a nakoniec našli tvar čepele, ktorý podporoval účinnosť letu kombinovaného aj jednotlivého dronu.

Zlúčenie niekoľkých jednočepeľových dronov predstavuje odlišný súbor fyzikálnych charakteristík a logiky riadenia letu, ktoré sa radikálne líšia od známych viacrotorových konštrukcií. Tím preto musel vytvoriť fyzický model takmer od nuly a navrhnúť jedinečný softvér na riadenie letu. Pri letových testoch boli spojené teleso aj jednotlivé drony stabilné.

Hoci maximálna rýchlosť letu kombinovaného telesa sa nemohla rovnať rýchlosti niektorých vysokovýkonných vojenských dronov, po dosiahnutí cieľového vzdušného priestoru dokázalo vypúšťať malé drony tak rýchlo, že by súper ani nemal čas zistiť, čo sa deje. Vedci uviedli, že vojak by mohol mať pri sebe niekoľko takýchto modulov a na mieste by mohol zostaviť rôzne funkcie a množstvo bezpilotných lietadiel na plnenie misií podľa potreby.

Zdroj: msn.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať