
V Bielom dome plánujú budúcnosť, v ktorej ľudia nebudú vlastniť peniaze
Biely dom a Federálny rezervný systém začali pripravovať základy pre programovateľnú a sledovateľnú digitálnu menu, s ktorou sa dá ľahko manipulovať. V marci 2022 vydala Bidenova administratíva rozsiahly vykonávací predpis, ktorý nariadil mnohým federálnym agentúram, aby zasiahli proti digitálnym aktívam vrátane populárnych kryptomien a aby preskúmali potenciálny vývoj digitálnej meny centrálnej banky (central bank digital currency – CBDC). CBDC by nebola digitálna verzia existujúceho papierového dolára, ale skôr úplne nová mena, ktorá by existovala výlučne v digitálnej (teda elektronickej, nefyzickej) podobe.
Podľa rôznych návrhov CBDC, ktoré predložila Bidenova administratíva a Federálny rezervný systém, by americký CBDC bol programovateľný, sledovateľný a navrhnutý na podporu rôznych ľavicových sociálnych cieľov. Mal by takisto pomáhať pri „prechode na hospodárstvo s nulovými čistými emisiami a zlepšovaní environmentálnej spravodlivosti“. Na rozdiel od decentralizovaných kryptomien, ako je napríklad bitcoin, by každú transakciu uskutočnenú pomocou CBDC mohli finančné inštitúcie, vládni agenti a/alebo Federálny rezervný systém ľahko vystopovať až k jednotlivým používateľom.
Okrem toho, keďže CBDC by bol digitálny a programovateľný, mohli by sa zaviesť pravidlá, ktoré by obmedzovali výdavky na schválené aktivity. Keby teda federálna vláda alebo Federálny rezervný systém zistili, že Američania kupujú príliš veľa benzínu, mohli by napríklad niekoľkými kliknutiami na počítači zabrániť ľuďom používať CBDC na čerpacích staniciach. Azda najviac znepokojujúce však je, že podľa väčšiny návrhov CBDC, o ktorých sa diskutuje, by boli prísne obmedzené aj takmer všetky formy vlastníctva peňazí CBDC. CBDC by v skutočnosti vlastnili len veľké inštitúcie, ako sú banky, federálna vláda a/alebo Federálny rezervný systém. Všetci ostatní by nemohli mať absolútnu kontrolu nad svojimi digitálnymi peniazmi.
Ako presne by Bidenova administratíva zabránila väčšine foriem súkromného vlastníctva digitálnych peňazí? Keď v existujúcom bankovom systéme vložíte peniaze na bežný alebo sporiaci účet, okamžite prestávate byť vlastníkom peňazí. Hotovosť sa stáva majetkom banky. Banka je povinná na vašu žiadosť vrátiť peniaze, ktoré ste jej poskytli, ale hotovosť v konečnom dôsledku patrí banke, až kým peniaze z vkladového účtu nevyberiete.
V súčasnom systéme teda existuje spôsob, ako získať späť kontrolu nad svojimi peniazmi, a to výberom hotovosti z vkladového účtu, a zákony na ochranu osobných údajov v mnohých situáciách bránia bankám poskytovať údaje o vašich finančných účtoch tretím stranám vrátane vlády. No keďže CBDC by existovali len v digitálnej podobe na vkladovom účte a boli by naprogramované tak, aby poskytovali údaje vláde, neexistoval by spôsob, ako by ste si CBDC mohli fyzicky vybrať z vkladového účtu, súkromne ich uložiť, priamo vlastniť alebo používať bez toho, aby vás veľká inštitúcia sledovala.
Inými slovami, neexistoval by scenár, v ktorom by ste si mohli uložiť svoje digitálne peniaze na lokálny pevný disk alebo súkromný účet. Všetky peniaze by boli uložené v banke alebo priamo vo Federálnom rezervnom systéme, čo znamená, že tieto inštitúcie by vlastnili všetky vaše peniaze CBDC. Je pravdepodobné, že federálna vláda by mala prístup k údajom o nákupoch a ďalším informáciám. Podľa zástancov CBDC by to bolo nevyhnutné, aby úradníci mohli obmedziť trestnú činnosť. Otvorené však zostávajú významné otázky týkajúce sa ochrany súkromia a rozsahu zhromažďovania údajov.
Zdroj: foxnews.com.
Zobrazit Galériu