ChatGPT dokáže predpovedať, ako sa budú vyvíjať ceny akcií

Technológie
0

Podľa novej výskumnej práce Alejandra Lopeza-Liru a Yuehua Tanga, dvoch profesorov financií na Floridskej univerzite, dokáže ChatGPT použiť titulky správ na určenie toho, či cena akcií bude stúpať alebo klesať. Denník Money sa rozprával s floridskými výskumníkmi o tom, čo presne ich zistenia znamenajú a ako by AI mohla zmeniť svet financií. Vo svojom experimente Lopez-Lira a Tang požiadali ChatGPT, aby určil, či približne 40 000 titulkov, uverejnených v období od októbra 2021 do decembra 2022 o akciách kótovaných na newyorskej burze, NASDAQ a americkej burze, bolo pre akcie pozitívnych alebo negatívnych.

Následne sa pozreli na výkonnosť týchto akcií a zistili, že chatbot nielenže mal štatisticky významnú predpovednú silu pre denné výnosy akciového trhu, ale v skutočnosti prekonal tradičné metódy analýzy sentimentu. Čo to znamená pre budúcnosť financií? Výskumníci predpovedajú, že ak investičné firmy túto technológiu ešte nepoužívali, začnú ju používať teraz a trhy sa vďaka nej stanú efektívnejšími, čo znamená, že ceny akcií budú lepšie odrážať všetky najaktuálnejšie informácie. Kým predtým trvalo jeden deň, kým sa titulky o výkone akcií plne prejavil na trhu, teraz to možno bude trvať jednu minútu.

Predplatné NEXTECH 2023

„Keď investori začnú začleňovať tieto jazykové modely do svojej práce, môžu obchodovať oveľa rýchlejšie a ceny by sa mali rýchlo prispôsobiť,“ hovorí Lopez-Lira. No keby každý začal takto používať ChatGPT na pomoc pri rozhodovaní o investovaní, už by vám to nedávalo výhodu, dodáva. Podľa Tanga by z toho mohli mať prospech aj bežní investori: efektívnejší trh je pre drobných investorov dobrá vec, pretože efektívny trh je trh s férovejšími cenami. Výskumníci tvrdia, že vstup ChatGPT do diskusie by mohol mať vplyv aj na reguláciu. Keďže investori sa čoraz viac spoliehajú na správy a titulky, „možno budú musieť zasiahnuť niektoré regulačné orgány, aby zaručili, že informácie sú presné, a nie zavádzajúce,“ hovorí Lopez-Lira.

Zdroj: money.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať