
V kvantovom svete možno čas zrýchliť, spomaliť a dokonca aj otočiť jeho smer
V subatomárnom svete kvantovej fyziky možno dosiahnuť veci, ktoré sa v našom fyzickom vesmíre považujú za nemožné. Vedci z Rakúskej akadémie vied (ÖAW) a Viedenskej univerzity teraz opísali istý druh cestovania v čase. V sérii článkov publikovaných v priebehu niekoľkých posledných rokov na predtlačových serveroch a v rôznych online časopisoch (Optica, arXiv, Quantum) výskumníci vysvetľujú možnosť zrýchlenia, spomalenia a dokonca aj obrátenia toku času v rámci kvantového systému.
Miguel Navascués z ÖAW tento fenomén prirovnáva k rôznym zážitkom zo sledovania filmov. „V kine [klasická fyzika] sa film premieta od začiatku do konca bez ohľadu na to, čo chcú diváci,“ povedal. „Ale doma [v kvantovom svete] máme diaľkové ovládanie na manipuláciu s filmom. Môžeme sa vrátiť na predchádzajúcu scénu alebo preskočiť niekoľko scén dopredu.“ Vedci to dosiahli „vyvinutím“ jediného fotónu, ktorý prechádza kryštálom. Pomocou experimentálneho zariadenia nazývaného kvantový spínač sa jediný fotón svetla vráti do svojho predchádzajúceho stavu skôr, ako sa vôbec vydá na cestu.
Svojím spôsobom to ani nie je tak cestovanie v čase, ale skôr vrátenie alebo iná zmena stavov kvantových častíc alebo „preklad času“. Nefunguje to však presne tak ako tlačidlo prevíjania dozadu na vašom televízore, pretože diváci zvyčajne môžu vidieť, ako sa veci dostali z bodu A do B, ibaže zrýchlene a naopak. V kvantovej mechanike však samotné pozorovanie systému spôsobuje jeho zmenu, čo znemožňuje sledovať postup systému v čase. Rozhodujúce je, že tieto protokoly prevíjania stále fungujú, pretože ich možno podľa vedcov vykonávať bez toho, aby sme vedeli, aké boli zmeny alebo ich „vnútorná dynamika“.
A tento kvantový stroj času nefunguje len jedným smerom – Navascués hovorí, že narazili aj na metódu napredovania v evolučnom čase. „Aby systém zostarol o 10 rokov v jednom roku, musíte odniekiaľ získať ostatných deväť rokov,“ vysvetľuje. „V ročnom experimente s 10 systémami môžete ukradnúť jeden rok z každého z prvých deviatich systémov a dať ich všetky desiatemu. Na konci roka desiaty systém zostarne o 10 rokov; zvyšných deväť zostane rovnakých ako na začiatku experimentu.“
Žiaľ, tieto zistenia v kvantovom svete znejúce ako sci-fi nemožno zväčšiť tak, aby posielali ľudí dopredu a dozadu v čase, pretože jeden človek predstavuje ohromujúce množstvo informácií na „omladenie“. Vedci odhadujú, že by trvalo milióny rokov, kým by sa to podarilo čo len o jednu sekundu. Tímom z ÖAW a Viedenskej univerzity však nejde o to, aby sa dostali do ďalekej budúcnosti. Ide im o schopnosť zvýšiť kapacitu kvantových procesorov tým, že ich vyzbrojíme možnosťou zvrátiť chyby v systéme.
Zdroj: popularmechanics.com.