TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

VU+ ZERO REV. 2 / Malý, ale šikovný

0

Prijímače Vu+ výrobcu Marusys sú medzi používateľmi veľmi obľúbené. Operačný systém Enigma 2, ktorý pracuje na linuxovej platforme, po rokoch vývoja dospel do štádia, keď ponúka bezproblémovú a spoľahlivú prevádzku a jednoduchú obsluhu. V produktovom rade Vu+ nájdete špičkové 4K multimediálne prístroje v triede high-end, schopné príjmu vo všetkých používaných štandardoch od satelitného cez káblový až po terestriálny príjem. Testovaná novinka však nemá takéto ambície a patrí skôr na opačný koniec ponuky.

Vu+ Zero prichádza na trh už v druhej revízii a stavia na kvalitnom základe svojho predchodcu. Na rozdiel od vrcholných modelov pracuje novinka s maximálnym rozlíšením full HD. Prichádza predovšetkým s podporou novej kompresie H.265 (HEVC). Prijímač je tak schopný prijímať programy v SD a HD kvalite s kompresiou MPEG-2, MPEG-4 aj H.265 (HEVC). To je potešiteľné aj pre používateľov slovenských operátorov ANTIK Sat alebo Orange Sat vysielajúcich v novom kodeku HEVC. Modernizovaný Vu+ Zero rev. 2 je poháňaný procesorom MIPS s taktovacou frekvenciou 724 MHz, ktorý spolupracuje s 256 MB flash pamäte a 512 MB DDR3 DRAM. Z prípojných miest tu nájdete dva porty USB verzie USB 2.0, konektor LAN RJ-45, čítačku dekódovacích kariet X-Crypt či port HDMI 1.4. Pre staršie televízory je tu aj analógový AV výstup (jack 3,5 mm). Svoj dedikovaný konektor má aj pripojenie externého IR prijímača, ak chcete prístroj napríklad pripevniť neviditeľne na zadnú stranu televízora. Externý senzor je v balení. Tuner je typu DVB-S2 a nemá výstup Loop. Zdroj je externý 12 V/2 A, takže prijímač môžete jednoducho používať aj v karavane. Predná strana je jednoduchá a nájdete tu iba stavovú LED a štrbinu čítačky kariet. Hlavný vypínač je na zadnej strane, iné ovládacie prvky na prijímači nie sú. Použitý je diaľkový ovládač z vyšších modelov Vu+ a je prehľadnejší ako pri prvej verzii.

Napriek tomu, že ide o najmenší a najlacnejší z prijímačov Vu+ v ponuke, svoj pôvod nezaprie. Samozrejmé sú veľmi široké možnosti konfigurácie a personalizácie a množstvo sieťových funkcií a rozšírení. Je preto veľmi dobrým kandidátom na druhý prijímač v domácnosti, ktorý môže pracovať v tandeme s niektorým z vyšších viactunerových prijímačov, ako napríklad Vu+ Ultimo 4K, keď môžete kanály z prijímača v sieti priamo streamovať cez sieť. To je veľká výhoda, ak máte Vu+ Zero nainštalovaný na druhej strane domu, kde by bolo náročné ťahať anténny kábel. Prijímač stačí pripojiť na domácu sieť a môžete ho plnohodnotne využívať. Na streamovanie sa používa plug-in Remote Channel Stream Converter, ktorý je súčasťou softvéru a nájdete ho v časti vyhľadávania kanálov. Pomocou tohto plug-inu som sa z VU+ Zero pripojil k VU+ Solo 4K. Po spustení plug-inu necháte vyhľadať prijímače v domácej sieti. Ten ich zobrazí a vy si vyberiete, z ktorého prijímača chcete zdieľať. Po potvrdení načíta všetky obľúbené skupiny, ktoré máte na zdrojovom prijímači. Môžete vybrať všetky alebo iba niektoré ich zaškrtnutím a voľbou Prevziať ich plug-in ­automaticky skonvertuje a pridá do vášho zoznamu obľúbených skupín s poznámkou „remote“. Potom už môžete programy na Vu+ Zero prepínať rovnako, akoby boli naladené na vašom prijímači. Podmienkou je, aby zdrojový prijímač bol aspoň dvojtunerový. S mojím VU+ Solo 4K síce táto funkcia pracuje, ale program sledovaný na pripojenom prijímači je indikovaný ako nahrávaný, takže môžete potom sledovať iba kanály, ktoré sú v rovnakom pásme a polarizácii. Ak je zdrojový prijímač dvojtunerový, využíva klient druhý tuner, takže na oboch prijímačoch môžete sledovať akékoľvek kanály bez obmedzení. Interný HDD nemožno nainštalovať, to však neznamená, že by ste mali byť ukrátení o možnosti nahrávania. Najjednoduchší spôsob je pripojenie externého USB HDD alebo veľkého USB flash disku. Prijímač umožňuje súbežné nahrávanie až 8 full HD kanálov v rámci jedného transpondéra. Okrem toho môžete využiť nahrávanie na sieťový disk alebo na disk iného prijímača v sieti. Vďaka podpore kompresie H.265 (HEVC) sú teraz rozšírené aj možnosti prehrávania rôznych multimediálnych formátov, a to aj cez sieť.

Ako vidno, modernizovaná novinka určite má čo ponúknuť. Ak máte starší full HD ­televízor a nechcete sa s ním rozlúčiť, dobre poslúži s VU+ Zero hoci v detskej izbe alebo pre vašu babičku. Iba full HD rozlíšenie vám v tomto prípade prekážať nebude. Vzhľadom na to, že v 4K zatiaľ u nás vysielanie aj tak nechytíte, je jeho využitie širšie, ako by sa zdalo. Nezanedbateľné sú bohaté sieťové funkcie, ktoré podstatne rozširujú úžitkové vlastnosti prijímača. V ponuke ho nájdete v čiernej aj bielej verzii.

Parametre:

• Model: Vu+ Zero rev. 2, CPU (MIPS) 742 MHz, 512 MB RAM, 256 MB flash (NAND), 1× tuner DVB-S2, 1× čítačka kariet, 2× USB 2.0, 1× RS-232, 1× LAN (100), 1× HDMI 1.4, 1× AV 3,5 mm jack, externý zdroj 12 V/2 A

• Zapožičal: AB-COM, s. r. o.
• Cena: 99 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Široká ponuka funkcií, podpora najnovších štandardov, ovládanie, rozšíriteľnosť, kvalita výstupu
- Iba full HD

HODNOTENIE:

Výkon: 90 %
Kvalita výstupov: 98 %
Výbava: 80 %
Ovládanie: 95 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 93 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Vu+

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať