HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Vedci chcú pomôcť v boji proti závislostiam

Bezpečnosť
0

Pri liečbe rôznych závislostí vždy hrozí riziko, že liečená osoba sa po návrate do bežného života vráti k užívaniu drog či iných návykových látok. Aj pri najlepšej rehabilitačnej terapii a najväčšej podpore rodiny a priateľov je pre takúto osobu veľmi ťažké odolať, pretože spomienky na účinky drogy sú príliš silné.

Vedci z Floridskej univerzity sa pokúšajú nájsť spôsob, ako „vymazať" z mozgu pacientov spomienky na účinky drogy a pomôcť im vrátiť sa do normálneho života.

Hoci myšlienka vymazania pamäti sa môže zdať nebezpečná, vedci preukázali - pravda, zatiaľ len na myšiach -, že ich liek ovplyvní len spomienky spojené s pôsobením psychostimulantov. Už v roku 2013 sa totiž zistilo, že spomienky vytvorené po požití psychostimulačnej drogy (pri experimente sa použili myši, ktorým dali metamfetamín) sú v podstate odlišné od normálnych spomienok.

Keďže pri uchovávaní spomienok má významnú úlohu bielkovina aktín, vedci chceli najprv vymazať takéto spomienky jeho narušením. To by však mohlo byť nebezpečné, pretože okrem ukladania spomienok má aktín vplyv aj na činnosť svalov a kontrakcie srdca. Preto sa novší výskum upriamil na inú látku. Ide o myozín IIB, ktorý napomáha činnosť aktínu, no nemá vplyv svaly a funkciu srdca. Liek s názvom Blebbistatin, ktorý vytvorili, naruší myozín IIB, čím sa vymažú spomienky spojené so psychoaktívnou drogou. Liek funguje len na tieto spomienky a má účinok na 30 dní. Zabrať môže už jediná dávka.

Pred začatím testovania tohto lieku na ľuďoch však treba overiť jeho vplyv na iné lieky a uistiť sa, že je bezpečný na ľudskú spotrebu.

Vedci zo Scrippsovho výskumného inštitútu zasa tvrdia, že enzým istej baktérie (Pseudomonas putida), ktorý by sa dal vytvoriť aj v laboratórnych podmienkach, by mohol pomôcť vyvinúť liek s potenciálnymi protifajčiarskymi terapeutickými vlastnosťami. Pohlcuje totiž nikotín a odstraňuje ho z krvi. Výskumníci tvrdia, že ich alternatívna protifajčiarska liečba je oveľa lepšia ako iné možnosti na podporu odvykania od fajčenia, ktoré sú dnes k dispozícii.

Celá štúdia bola publikovaná v časopise Journal of American Chemical Society.

Zdroj: popsci.com, ibtimes.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať