ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Vedci nasimulovali čiernu dieru a tá skutočne začala žiariť

Technológie
0

Skupina výskumníkov nedávno v laboratóriu simulovala horizont udalostí čiernej diery vytvorenej človekom. Môže to pomôcť dozvedieť sa viac o unikajúcom žiarení, o ktorom sa predpokladá, že ho vyžarujú skutočné čierne diery vo vesmíre. Čierne diery sú jedným z najzáhadnejších objektov vo vesmíre. Aj keď sme zachytili ich obrázky, všetky sú zrnité a bez detailov. Je to preto, že svetlo vesmíru sa doslova ohýba okolo týchto prázdnych entít, čo sťažuje ich pozorovanie. No vďaka čiernej diere, ktorú vytvoril človek, by sa vedci mohli na ne pozrieť bližšie.

Predplatné NEXTECH 2021

Výskumníci boli schopní pozorovať ekvivalent toho, čo sa označuje ako Hawkingovo žiarenie. Ide o skupinu častíc zrodených z kvantových fluktuácií, ktoré spôsobuje čierna diera, keď preráža časopriestor. Tieto pozorovania umelo vytvorenej čiernej diery by mohli pomôcť vyriešiť určité napätie medzi dvoma pracovnými rámcami, tvrdia vedci. Prvým rámcom je všeobecná teória relativity, ktorá opisuje správanie gravitácie ako spojité pole známe ako časopriestor. Druhým rámcom je kvantová mechanika, ktorá opisuje správanie diskrétnych častíc pomocou matematiky pravdepodobnosti.

Simulácia čiernej diery vytvorenej človekom nám pomôže spojiť tieto dve teórie. Ak to dokážeme, mohlo by nám to poskytnúť hlbšie pochopenie fungovania vesmíru. Účinok tejto umelo vytvorenej čiernej diery spôsobil nárast teploty, ktorý zodpovedá teoretickým očakávaniam ohľadne systému čiernych dier. Falošný horizont udalostí dokonca vykazoval známky žiarenia v laboratóriu, kde ho výskumníci vytvorili. Viac o štúdii si môžete prečítať v časopise Physical Review Research.

Zdroj: bgr.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať