SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Generátor elektrickej energie možno vyrobiť aj pomocou bežnej obojstrannej pásky

Technológie
0

Vďaka schopnosti premeniť trenie na malé množstvo elektriny možno triboelektrické generátory raz využijeme v odevoch, ktoré premenia pohyb na energiu, v mozgových implantátoch bez batérií a v mnohých ďalších scenároch. Vedci pracujúci na lacných a jednoduchých verziách týchto malých generátorov prišli s dizajnom, ktorý využíva obojstrannú pásku zakúpenú v obchode a ktorý sa podľa nich môže vyrovnať zložitejším verziám, pokiaľ ide o výrobu elektrickej energie.

Podľa autorov novej štúdie doterajšie návrhy zahŕňali zložité usporiadanie drahých častí a mali aj obmedzený výkon. Triboelektrický generátor výskumného tímu pod vedením Ganga Wanga z Alabamskej univerzity stavia na predchádzajúcom výskume, ktorý naznačil, že tieto systémy môžu byť vyrobené z pásky, plastu a kovu. Tieto komponenty sú však spojené spôsobom, ktorý zvyšuje ich výkon na úroveň zložitejších a drahších variantov. Dizajn obsahuje obojstrannú pásku zakúpenú v obchode a plastovú fóliu, ktoré sú vložené medzi tenké hliníkové dosky.

Pritlačenie vrstiev na okamih k sebe a ich odpojenie spôsobí vytvorenie iskry, pričom množstvo použitého tlaku priamo ovplyvňuje množstvo generovanej energie. Verzia generátora s dvoma elektródami bola použitá na produkciu hustoty energie 169,6 W na štvorcový meter, ktorá je podľa tímu o 47 % vyššia ako pri predchádzajúcich návrhoch. V experimentoch tím použil generátor na rozsvietenie poľa 400 LED jednoduchým stláčaním jeho vrstiev.

Napájanie LED alebo inej drobnej elektroniky je jeden z možných prípadov použitia triboelektrických generátorov. Zoznam zahŕňa ešte drevené podlahy, ktoré získavajú energiu z pohybu nôh, načúvacie prístroje, ktoré sa samy poháňajú, dotykové obrazovky, ktoré generujú elektrinu, keď ich používate, a lesné senzory napájané kývajúcimi sa konármi stromov. Výskum bol publikovaný v časopise ACS Omega.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať