SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Vedcom sa podarilo zvýšiť výkon hybridných čipov o 20 %

0

vedci.jpeg Tímu vedcov z univerzity v Severnej Karolíne sa podarilo uskutočniť niečo, čo bolo nemožné v časoch, keď bol procesor oddelený od grafického čipu. Ich výskum financovala Národná vedecká nadácia a spoločnosť AMD.

Dnes už hybridné čipy, ktoré na jedinom kuse kremíka obsahujú CPU i GPU, ponúkajú obaja najväčší výrobcovia - Intel aj AMD. No procesor a grafický čip doposiaľ nespolupracovali. Vedci sa pri svojom výskume zamerali na efektivitu týchto čipov a spoločné využitie zdrojov s cieľom dosiahnuť vyšší výkon a optimalizovať rýchlosť prístupu k dátam. Zatiaľ čo grafický čip dokáže veľmi rýchlo spracovať veľké množstvo určitých funkcií, procesor je pomalší, ale zvládne komplexnejšie úlohy. Vďaka novému objavu sa podarilo zoptimalizovať spoluprácu týchto dvoch častí. Procesor pomocou rôznych druhov rýchlych pamätí cache pripraví dáta z pamäte, aby grafický čip nemusel neustále pristupovať do pamäte.

Týmto postupom sa výrazne zvýši rýchlosť spracovania. Dr. Huiyang Zhou, ktorý sa zúčastnil na výskume, uviedol, že tento spôsob práce s dátami umožní zvýšiť výkon v priemere o 21,4 %. Výsledky výskumu budú prezentované 27. februára na medzinárodnom sympóziu High Performance Computer Architecture v New Orleans.

Zdroj: news.ncsu.edu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať