SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Veľký brat na pracovisku

0

V čase pandémie koronavírusu technológia sledovania zažíva rozmach – počnúc sledovaním pohybu až po kontrolu telesnej teploty.

V čase, keď sa krajiny na celom svete pripravujú na zmiernenie obmedzení súvisiacich s koronavírusom a umožnenie návratu do práce, zamestnávatelia sa snažia vybaviť pracoviská technikami, ktoré zaistia bezpečnosť pracujúcich. Tieto kroky však prinášajú aj novú vlnu sledovania, s ktorou mnohí zamestnanci nemusia byť spokojní – od bezpečnostných kamier s umelou inteligenciou až po tepelné senzory.

Enlighted, dcérska spoločnosť Siemens, teraz presadzuje svoj softvér ako spôsob sledovania ľudí, ktorí môžu mať príznaky koronavírusu. Technológia, ktorá funguje ako nástroj na sledovanie kontaktov s nakazenými, môže monitorovať, kde boli infikovaní zamestnanci, s kým prišli do styku a na ktorých poschodiach úradu sa môže vírus šíriť. Spoločnosti tak môžu ušetriť peniaze, pretože vedia konkrétne, ktoré miestnosti potrebujú dôkladné očistenie. Nemusí sa teda dezinfikovať celá budova zakaždým, keď je niektorý zamestnanec pozitívne testovaný na covid-19.

Tento systém sa dá použiť aj na vytvorenie sociálneho odstupu. Môže napríklad upozorniť manažérov, ak sa priveľa zamestnancov zhromažďuje na malom priestore. Systém, ktorý je v súčasnosti nainštalovaný v kanceláriách niektorých z najväčších spoločností v rebríčku Fortune 500, ako aj v nemocniciach, využíva množstvo snímačov pohybu, schopných zachytiť signál z bluetoothových majákov integrovaných do odznakov, ktoré nosia zamestnanci. Potom napríklad zdravotná sestra, ktorá hľadá konkrétneho lekára, môže ho nájsť vo veľkej nemocnici po vyvolaní elektronickej mapy systému. Rozširovanie dohľadu je nevyhnutné. Ľudia by totiž po návrate na pracoviská mali dodržiavať pravidlá sociálneho odstupu. Aj vo vnútorných priestoroch by mali zachovávať dvojmetrovú vzájomnú vzdialenosť. Úradníci by nemali tlačiť dokumenty na papier a podávať ich ostatným, a ak je nevyhnutný priamy kontakt, nemal by trvať viac ako 15 minút.

Startup Landing AI vytvoril monitorovací nástroj, ktorý vydá upozornenie, keď sa niekto dostane do menšej ako požadovanej vzdialenosti od kolegu. Nedávno aj Amazon nasadil podobný softvér, aby získal prehľad o tom, či pracovníci skladu udržiavajú vzájomný odstup. Pri návrate ľudí „do normálu“ sa sledovanie kontaktov považuje za jeden zo spôsobov, ako minimalizovať opätovný výskyt koronavírusu. Takéto systémy musia obsahovať možnosť zistenia, že okolo prešiel niekto s potvrdenou infekciou koronavírusom. Iná metóda na sledovanie zamestnancov je použitie termokamier, ktoré môžu snímať ich telesnú teplotu. V niektorých prípadoch sa takéto kamery inštalujú pri vstupe do budovy a odčítavajú údaje v blízkosti očí človeka. Ak sa zistí horúčka, vydajú varovanie a príslušnú osobu možno poslať domov. Termokamery by sa mohli používať v potravinárskom priemysle, na hraničných priechodoch a v nemocniciach. Amazon oznámil, že bude používať bezkontaktné teplomery na kontrolu zamestnancov pri vchodoch do európskych a amerických skladov.

Jednou z nezodpovedaných otázok zostáva možnosť šírenia koronavírusu vzduchom. Vedci si v súčasnosti nie sú istí, či sa covid-19 môže šíriť vzdušným prenosom. Napriek tomu mnohé spoločnosti, ktoré chcú, aby sa ich zamestnanci vrátili do práce, prejavili záujem o služby monitorovania kvality vzduchu v interiéroch.

Spoločnosti, ktoré chcú presvedčiť zamestnancov, že je pre nich bezpečné vrátiť sa do práce, budú musieť pridať ďalšie snímače do budov. Prevažne pôjde o sieťové senzorové riešenia. Ibaže toto masívne zhromažďovanie údajov, či už zameraných na dezinfekciu priestorov, alebo sledovanie kontaktov, vyvoláva obavy o ochranu súkromia. Budú sa chcieť ľudia vrátiť na pracovisko, ak sa tam budú cítiť viac sledovaní?

Podľa niektorých ochrancov súkromia sa takéto technológie budú využivaťť na zámerné sledovanie zamestnancov a ich následné sankcionovanie. Podľa nich je už dlho snahou zamestnávateľov umiestniť na pracovisku senzory, ktoré by umožnili kontrolovať pracovníkov a monitorovať ich efektívnosť. Súčasná situácia im ponúka skvelé ospravedlnenie tohto kroku.

Zdroj:  wired.co.uk

 

Zdroj: wired.co.uk

Všetky autorove články
home office

Pridať komentár