SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Vesmírne zrkadlá dodajú slnečné svetlo solárnym elektrárňam aj po zotmení

4

V dobe umelej inteligencie, robotiky a automatizácie je ťažké prísť so skutočne prelomovým nápadom. Spoločnosti Reflect Orbital sa to však zrejme podarilo. Startup zo Santa Moniky v Kalifornii totiž uvažuje o predaji slnečného svetla po zotmení. Reflect Orbital buduje vesmírne zrkadlá, ktoré v noci odrážajú slnečné svetlo na solárne panely. Cieľom je maximalizovať produkciu energie solárnej elektrárne.

Podľa Global Energy Monitor funguje na celom svete okolo 8300 solárnych fariem. Naša planéta má v priemere asi 12 hodín slnečného svetla denne, ale iba keď je skutočne bezoblačná, slnečná obloha. Počas zamračeného dňa solárny panel produkuje len 10 až 25 percent svojho normálneho výkonu. Prestoje solárnej elektrárne teda môžu presiahnuť aj 50 percent.

„Myslíme si, že slnečné svetlo je nová ropa a vesmír je pripravený na podporu energetickej infraštruktúry,“ vysvetlil Ben Nowack, generálny riaditeľ spoločnosti Reflect Orbital. „Presným odrážaním slnečného svetla, ktoré je nekonečne dostupné vo vesmíre, na konkrétne ciele na zemi môžeme vytvoriť svet, v ktorom slnečné svetlo poháňa solárne farmy dlhšie ako len počas dňa, a zabezpečiť tým komoditizáciu slnečného svetla.“ 

Startup verí, že konštelácia jednoduchých zrkadlových satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme môže v noci podporiť solárne farmy. Dodávanie obnoviteľnej energie na požiadanie si vyžaduje rakety a do vesmíru treba dostať množstvo cenovo dostupných zrkadlových plôch.

Prvým krokom bolo postaviť a otestovať prototyp. Reflect Orbital dokončil 31. augusta 2023 svoje skutočné experimentovanie s teplovzdušným balónom vybaveným veľkým zrkadlom. Nasmerovaním zrkadla na mobilnú solárnu farmu mohli podnikatelia sledovať dopad na panely. Test úspešne vygeneroval 60, 120 a potom 140 wattov odrazom ranných slnečných lúčov z oblohy na zemský povrch.

Zdroj: surfertoday.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

:D reakcia na: Vesmírne zrkadlá dodajú slnečné svetlo solárnym elektrárňam aj po zotmení

28.3.2024 13:03
No super. a kolko to bude stat? A co uhlikova stopa? :D ci to je ok? A co navratnost? Si myslim, ze je blizko 99rokov a viac.....
Reagovať

Slnko v noci...?!? reakcia na: Vesmírne zrkadlá dodajú slnečné svetlo solárnym elektrárňam aj po zotmení

28.3.2024 08:03
Už teraz spôsobuje problémy a nevratné škody na živočíchoch a najmä vtáctve "obyčajné" umelé svetlo (pouličné osvetlenie, blikajúce reklamy, priemyselné oblasti osvetlené 24 hodín nonstop...) a teraz ešte tento "zlepšovák"..?? Stále je zisk väčšia motivácia ako udržateľný spôsob života..? Naozaj usilovne pracujeme na svojom zničení, hurá startup nestartup, hlavne nech nto cengá v kase...
Reagovať

RE: Slnko v noci...?!? reakcia na: Slnko v noci...?!?

28.3.2024 09:03
A tomu treba dodať, že aj v noci môžu byť mraky...
Reagovať

RE: RE: Slnko v noci...?!? reakcia na: RE: Slnko v noci...?!?

30.3.2024 07:03
Čo tam po mrakoch, ale koľko tej solárnej energie sa absorbuje v atmosfére, a o koľko sa tým zohreje zemská atmosféra?

Chceme prejsť na ekologické zdroje energie aby sme zabránili globálnemu otepľovaniu, alebo aby sme finančne zruinovali boľševika keď od neho prestaneme kupovať fosílne palivá?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať