SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Video: Audi dokáže cez predné svetlá premietať obrázky

0

Automobilka Audi predstavila vo svojich nových elektrických SUV prvé LED svetlomety Digital Matrix LED (DML), ktoré môžu premietať obraz na cestu ako filmový projektor. Mali by sa objaviť ako doplnková výbava pre modely e-tron a e-tron Sportback na rok 2021. Audi hovorí, že pri uvedení na trh bude k dispozícii 5 rôznych grafík. Svetlomet sa skladá z 1,3 milióna mikrozrkadiel a vyžaruje špeciálne malé častice alebo prispôsobiteľné svetlo.

Pri uvedení na trh technológia ponúkne na výber z piatich uvítacích/ukončovacích animácií, keď bude vozidlo zaparkované. Každá bude obsahovať pohyblivú grafiku a text, vybrané prostredníctvom dotykového displeja vo vozidle. Funkcia však ponúka veľa možností, ktoré sa budú dať v budúcnosti implementovať. Svetlomety Digital Matrix LED môžu napríklad vytvoriť pred vozidlom 50-metrový „svetelný koberec“, navrhnutý tak, aby udržiaval svetlo v jazdnom pruhu vodiča, no rozšíriteľný pri zmene jazdného pruhu doľava alebo doprava, pričom by predchádzal efektu oslepenia okoloidúcich vodičov.

Stretávacie svetlá s ohybným lúčom sa uhnú pred protiidúcou premávkou a budú môcť osvetliť osoby alebo objekty na okraji cesty, ktoré sú inak ťažko rozpoznateľné. Elektrostaticky ovládané mikrozrkadlá dokážu upraviť pixely svetelného lúča až 5000-krát za sekundu. Napokon takéto svetlomety môžu premietať svetelné šípky na zem do jazdného pruhu. Audi e-tron a e-tron Sportback 2021 budú dostupné u predajcov už tento mesiac. Prídu s predĺženým dojazdom a výrazne zníženou cenou.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať