ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Video: Netradičná webová kamera, ktorá aj žmurká

0

Nový prototyp webovej kamery Eyecam, ktorého tvorcom je Marc Teyssier, vyzerá ako realistické ľudské oko doplnené obočím, navyše aj žmurká. Dokáže sa takisto rozhliadnuť okolo, môže vyjadrovať emócie, ako je hnev či smútok, a môže skontrolovať, čo sa v miestnosti deje, ak sa jej už nechce pozerať na vás. Cieľom Eyecamu je ukázať prototyp konštrukcie snímacieho zariadenia, ktoré sa výslovne rozhliada, vníma veci a podľa toho koná.

Teyssier neplánuje predávať Eyecam ako produkt. Je to však open source a open-hardware, aby si ho mohol zhotoviť ktokoľvek. Návrhár tak chce dosiahnuť prehodnotenie „vzťahu medzi ľuďmi a snímacími zariadeniami prostredníctvom nového dizajnu“. Jeho zámerom je otvoriť širokú diskusiu o ochrane súkromia pri používaní snímacích zariadení, etických výzvach internetu vecí a vytvorení rovnováhy medzi sprostredkovaním a dotieravosťou.

SWAN_042021

Hoci sa Eyecam nedá kúpiť priamo, Teyssier uviedol, že jednotlivé komponenty potrebné na jeho výrobu si možno zaobstarať zhruba za 25 dolárov. V prístroji je „šesť servomotorov umiestnených optimálne tak, aby reprodukovali rôzne očné svaly“ a motory vnútri môžu replikovať rôzne pohyby ľudských očí vrátane pohybov očných viečok a obočia. Zariadenie využíva algoritmy počítačového videnia a má aj určitú autonómiu. 

Zdroj: ign.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať