NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Video: Nové batérie do elektromobilov sa nabijú na plnú kapacitu už za päť minút

Technológie
6

Dlhý čas nabíjania je jedna z najväčších nevýhod elektrických áut. No vďaka izraelskému startupu StoreDot by sa to mohlo čoskoro zlepšiť. Spoločnosť totiž pracuje na batériách pre elektrické vozidlá všetkých druhov vrátane skútrov a automobilov, ktoré sa nabijú iba za päť minút. Články vyrobené čínskou spoločnosťou EVE Energy sa líšia od bežných batérií tým, že v anóde majú namiesto grafitu metaloidné nanočastice.

Podľa StoreDot je to „kľúčový prielom v prekonávaní hlavných problémov v oblasti bezpečnosti a životnosti batérie“.  V budúcnosti plánuje startup použiť namiesto nanočastíc germánia kremík, čo by malo batérie výrazne zlacniť. V decembri 2019 predviedla spoločnosť svoje batérie v elektrickom skútri, ale teraz už smerujú do elektromobilov.

Rýchle nabíjanie batérie automobilu si však vyžaduje nabíjačky s väčším výkonom. StoreDot si myslí, že v roku 2025 dokáže pomocou existujúcej infraštruktúry nabiť za 5 minút batériu na 160 km jazdy. To je síce pekné, ale nie je to až tak ďaleko od toho, čo dokáže Tesla so svojimi nabíjačkami V3 Supercharger už dnes. Medzi investorov StoreDot patria spoločnosti Daimler, BP, TDK a Samsung.

Zdroj: mashable.com.

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

Spoločnosť totiž pracuje na batériách reakcia na: Video: Nové batérie do elektromobilov sa nabijú na plnú kapacitu už za päť minút

27.1.2021 13:01
ano aj ja pracujem na bateriach ale dnes uz to asi nestihnem zajtra sa mi ,,no neviem ale urcite do 10 rokov urcite
ano ano bude to pecka

citam shit dookola uz 20 rokov
Reagovať

adkoo reakcia na: Video: Nové batérie do elektromobilov sa nabijú na plnú kapacitu už za päť minút

26.1.2021 16:01
Treba si uvedomit to, aku kapacitu bateria uchova. Nabitie za 5 minu mobilu - ok, ale prudy su naozaj velke. tak bateria ma ale tak max 5Wh. Ale ak sa ma nabit automobil na dojazd stoviek km, tak bateria ma aj 50 kWh, co je 50000x viac. Nabijacie prudy su v tisickach. Zvaraci prud je tak max 200A pri podstatne nizsich napatiach. A to stale trva nabijanie cca 10h. Teraz, ak by to malo byt 5 min. Cize Energia (kapacita baterie) stale rovnaka, ale prud 1000x vyssi ako teraz. Aj keby som sa pri hrubom vypocte pomylil o 2 rady, tak uz bude potrebne pouzit supravodice.
Radsej by sa malo prejst na vodik, a najst co najjednoduchsi sposob vyroby z vody.
Reagovať

RE: adkoo reakcia na: adkoo

26.1.2021 17:01
nabíjací prúd sa podelí, ak batériu rozdelíš na nabíjacie sektory, to už je dávno vyriešené od em aj tý (MIT)
Reagovať

zaujmave reakcia na: Video: Nové batérie do elektromobilov sa nabijú na plnú kapacitu už za päť minút

25.1.2021 20:01
ale neviem si predstaviť ten nabijaci prud
Reagovať

RE: zaujmave reakcia na: zaujmave

26.1.2021 17:01
a práve perto prišlo em aj tý MIT a podelilo batériu na podskupiny nabíjania a podelili nabíjací prúd na sektory batérie. či vy si predstavujete, že to žhavia do jedného kusu baterky? tak to nie je, sú to podčasti baterky, ale to si musíte prečítať viacej článkov, aby ste to pochopili ;)
Reagovať

Zase baterky reakcia na: Video: Nové batérie do elektromobilov sa nabijú na plnú kapacitu už za päť minút

25.1.2021 08:01
Uverim az uvidim. Od cias li-on/pol tu neustale len citam/pocuvam o kdejakych prevratnych bateriach, ale v realite sa nic za poslednych 20-30 rokov nezmenilo.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať