HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Video: Robotické “dážďovky“ na rýchle kopanie tunelov

1

Americký gigant General Electric (GE) vyrába najmä kuchynské spotrebiče, osvetlenie, zariadenia pre zdravotníctvo. Najnovšie sa začal venovať aj výrobe obrovských robotických tunelárskych „dážďoviek“. Presnejšie povedané, výskumná divízia spoločnosti GE aktívne skúma túto kategóriu výrobkov. Ide o 15-mesačný projekt Underminer v hodnote 2,5 milióna dolárov, podporovaný agentúrou DARPA. Jeho cieľom je preukázať uskutočniteľnosť robota, ktorý dokáže rýchlo a efektívne raziť taktické tunely na podporu kritických vojenských operácií.

Mäkký robot sa skladá z veľkých segmentových častí, ktoré pôsobia ako „hydrostatická kostra“ naplnená tekutinami, akú majú bezstavovce. Umelé svaly robota sa pohybujú ako skutočné dážďovky, aby ho mohli poháňať vpred, zatiaľ čo segmentovaný dizajn mu poskytuje slobodu pohybu a schopnosť manévrovania na ťažko prístupných miestach.

Prototyp robota je dlhý niekoľko stôp a je vybavený hydraulickými umelými svalmi. Pritom môže adaptívne meniť svoju činnosť v závislosti od pôdnych podmienok. „Na konci projektu chceme demonštrovať robota, ktorý sa dokáže pohybovať rýchlosťou 10 centimetrov za sekundu a vykopať tunel s dĺžkou 500 metrov a priemerom najmenej 10 centimetrov,“ vysvetľuje Deepak Trivedi, ktorý vedie tento projekt.

Nie je to však jediná možnosť aplikácie robotického červa. Uplatnenie by našiel aj pri kladení elektrického vedenia a káblov s optickými vláknami pre vysokorýchlostný internet, hodil by sa aj na úlohy v oblasti priemyselnej inšpekcie a opráv. Mohol by kontrolovať vnútorné priestory veľkých komplexných strojov, hľadať trhlinky v prúdových motoroch alebo turbínach na výrobu energie.

Zdroj: digitaltrends.comge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot technika inovácie

1 komentár

adkoo reakcia na: Video: Robotické “dážďovky“ na rýchle kopanie tunelov

18.6.2020 10:06
akoze na inspekciu existujucich dier, ok, pouzitelne. Ale ako chcu zabezpecit kopanie? Zeminu to bude zrat?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať