SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Autonómny vojenský dron Skyborg vybavený umelou inteligenciou by mal úplne zmeniť vzdušné súboje

Technológie
0

Americké letectvo odštartovalo súťaž o jeden zo svojich najočakávanejších technologických programov – dron Skyborg, ktorý bude využívať umelú inteligenciu na rozhodovanie v boji. Prototyp by mal spájať nízkonákladové autonómne lietadlo so súborom funkcií umelej inteligencie. Letectvo chce vytvoriť celú rodinu takýchto bezpilotných lietadiel, pričom každé by bolo navrhnuté na konkrétnu misiu.

Vybavené by boli modulárnym hardvérom a softvérom a spoločnou „chrbticou“ s umelou inteligenciou, ktorá umožní rýchlu aktualizáciu softvéru v celej flotile. Letectvo chce poskytnúť viacerým spoločnostiam 400 miliónov dolárov na vývoj rôznych verzií systému Skyborg, hoci si vyhradzuje právo uzavrieť zmluvu len s jednou alebo žiadnou. Návrhy možno predkladať do 15. júna. Skyborg by sa mohol stať funkčným do roku 2023.

Dron Skyborg by mal byť opakovane použiteľný, ale jeho strata by sa dala tolerovať, pretože by nemal byť veľmi nákladný. Skúma sa aj možnosť spolupráce dronu so stíhacími lietadlami Lockheed Martin F-35 a Boeing F-15EX. Schopnosť spojiť stíhačky s posádkou a inteligentné autonómne bezpilotné lietadlá by mohla „otvoriť dvere úplne inému spôsobu vzdušného boja“.

Zdroj: defensenews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj Drone umelá inteligencia AI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať