SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Video: Tričko alebo podprsenka z nového materiálu sa prispôsobia každej veľkosti

0

Vedci z Harvardu tvrdia, že vynašli novú látku „podobnú vlne“, ktorá mení tvar. Ako vysvetľujúci príklad výskumníci v príspevku na webovej stránke Harvardu použili vlasy. Ak si vlasy narovnáte, no potom zvlhnú na daždi, vrátia sa do pôvodného tvaru – budú kučeravé, zvlnené a pod. Nový vláknitý materiál robí to isté. Ako by sa to dalo využiť? Materiál by sa mohol použiť na výrobu odevov na zníženie odpadu v módnom priemysle.

Tričko by bolo možné vyrobiť v jednej univerzálnej veľkosti a potom by sa automaticky zmenšilo alebo rozšírilo tak, aby vyhovovalo mieram konkrétneho človeka. Alebo si predstavte samoprispôsobivé podprsenky či spodnú bielizeň. Tajomstvom materiálu je keratín, bielkovina nachádzajúca sa vo vlasoch a nechtoch. Vedci zobrali keratín z recyklovanej vlny a  materiál vytlačili 3D tlačou do konkrétnych tvarov.

Vo videu môžete vidieť keratínový hárok, vytlačený na 3D tlačiarni do podoby origami hviezdy, ktorá je potom skrčená a vložená do vody. Tam sa pomaly transformuje do pôvodného tvaru. Vďaka tomu je materiál vhodný pre širokú škálu aplikácií od textilného priemyslu až po tkanivové inžinierstvo. Štúdia bola zverejnená v časopise Nature.

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať