ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Nový proces tlače premení obyčajný papier na interaktívny

0

Bežný list papiera alebo lepenky nie je vodovzdorný, interaktívny ani schopný získavať energiu. To všetko však dokáže novátorská technológia tlače vyvinutá na Purdue University. Výskumníci z Purdue’s School of Industrial Engineering vyvinuli metódu, ktorá nanáša na papier vysoko fluórované molekuly odpudzujúce vodu, olej a prach. Tento omnifóbny povlak umožňuje tlačiť na papier viac vrstiev obvodov bez toho, aby sa atrament rozmazával a presakoval z jednej vrstvy do ďalšej.

Vďaka tomuto povlaku sú vedci schopní integrovať do papiera snímače vertikálneho tlaku. Navyše sa tak môže stať interaktívnym povrchom pre rôzne aplikácie, ale aj povrchom, ktorý dokáže získavať energiu, ak používateľ trením vyvíja tlak na zariadenie. Táto energia sa dá použiť na napájanie bezdrôtovej bluetoothovej komunikácie.

Tím demonštroval novú technológiu tak, že premenil papier na klávesnicu schopnú bezdrôtového prenosu dát a list zo zápisníka transformoval na rozhranie hudobného prehrávača. Papierový prístroj dokáže reagovať na dotyky a gestá ťahania na zvýšenie a zníženie hlasitosti a má tlačidlá vytlačené na papieri na stlmenie zvuku a prechod na ďalšiu skladbu.

Tím tvrdí, že tlač týchto zariadení je lacná (menej ako 0,25 USD na zariadenie) a technológia je kompatibilná s typickými procesmi tlače. Dala by sa teda ľahko prispôsobiť, aby sa napríklad z lepenkových obalov stali inteligentné obaly. Keby sa takýto obal použil na zabalenie potravín, používateľ by si mohol ľahko overiť, či je potravina bezpečná na konzumáciu. Výskum bol zverejnený v časopise Nano Energy.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články
tlač

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať