ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Viete, kto počúva, keď sa rozprávate s Asistentom Google, Siri alebo Alexou?

Technológie
2

Google, Amazon aj Apple tvrdia, že ich virtuálni asistenti s umelou inteligenciou nás počúvajú iba preto aby nám uľahčili život. Belgický novinár Tim Verheyden však bol zvedavý, ako to naozaj funguje, a tak preskúmal pár zvukových súborov. Na svoje prekvapenie  jasne počul hlasy svojho syna a vnuka, ktoré zachytil virtuálny asistent spoločnosti Google na smartfóne.

Verheyden hovorí, že získal prístup k tomuto súboru (a k tisícke ďalších) od dodávateľa Googlu, ktorý je súčasťou platených pracovných síl na celom svete, skúmajúcich audio zachytené asistentom na rôznych zariadeniach vrátane inteligentných reproduktorov, telefónov a bezpečnostných kamier. A zistil že aj v iných záznamoch boli zachytené fragmenty telefónnych hovorov a súkromných konverzácií.

Google hovorí, že prepisuje časť zvukov od asistenta a využíva ich na zlepšenie svojej technológie automatického spracovania hlasu. Citlivé údaje v nahrávkach však vyvolávajú rozpaky aj v samotných pracovníkoch, ktorí ich spracúvajú. Odborníci na ochranu osobných údajov sa nazdávajú, že postupy Googlu môžu porušovať pravidlá ochrany osobných údajov platné v Európskej únii (GDPR), ktoré boli zavedené v minulom roku.

Istý pracovník hovorí, že v jednej z nahrávok bola žena zjavne obeťou fyzického násilia. Google však neposkytol jasné usmernenia o tom, čo by pracovníci mali robiť v takýchto prípadoch. Hovorca Googlu vo vyhlásení uvádza, že spoločnosť používa „jazykových expertov na celom svete“, aby prepísali zvuk z asistentov, ale preskúma sa iba približne 0,2 % všetkých záznamov, ktoré však nie sú spojené s používateľskými účtami.

Zásady ochrany osobných údajov Googlu neuvádzajú, ako spoločnosť používa pracovníkov na kontrolu zvukových záznamov. Na stránke produktu Google Home sa píše, že žiadne informácie neopúšťajú zariadenie, kým sa nerozpozná inicializačná fráza. To však neobjasňuje skutočnosť, že systém môže túto frázu detegovať aj mylne.

Podobné problémy sa spájajú aj s asistentkou Applu Siri. Michael Veale, technologický výskumník z Inštitútu Alana Turinga v Londýne, podal sťažnosť na írske regulačné úrady, že služba porušuje GDPR, pretože používatelia nemajú prístup k nahrávkam vytvoreným Siri. Apple odpovedal, že jeho systémy zaobchádzajú s údajmi dostatočne opatrne a zvukové záznamy vlastného hlasu sa nepovažujú za osobné údaje.

Google a Amazon umožňujú používateľom kontrolovať a mazať svoje nahrávky; Amazon zaviedol funkciu umožňujúcu používateľom povedať: „Alexa, zmaž všetko, čo som dnes povedal,“ a vyčistiť tak históriu záznamov.

Zásady ochrany osobných údajov spoločnosti Amazon neopisujú, ako pracovníci kontrolujúci záznamy spracúvajú zvuk od Alexy. Aj jeho stránky týkajúce sa ochrany osobných údajov hovoria, že Alexa nezaznamenáva všetky konverzácie, ale nevysvetľujú, že sa to môže stať aj neúmyselne. Apple neopisuje ani proces kontroly zvukových súborov, no vo svojom dokumente týkajúcom sa bezpečnosti uvádza, že niektoré zvuky od Siri zostávajú zachované na „ďalšie zlepšovanie a zabezpečenie kvality“.

Zdroj: wired.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Google Amazon Apple iPhone Alexa umelá inteligencia AI sukromie

2 komentáre

kto? reakcia na: Viete, kto počúva, keď sa rozprávate s Asistentom Google, Siri alebo Alexou?

16.7.2019 18:07
sladká nevedomosť, aaacch
Reagovať

kto? reakcia na: Viete, kto počúva, keď sa rozprávate s Asistentom Google, Siri alebo Alexou?

16.7.2019 18:07
takmer každý ... :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať