SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Vírusový radar: Dajte si pozor na očkovanie

Bezpečnosť
1
COVID-19 sťažuje naše skutočné životy už rok a ani kybernetický svet proti nemu nie je imúnny. A s tým aj naše peňaženky. Nové hrozby, ktoré zneužívajú spustenie očkovacích programov, obete pocítia veľmi reálne. Hoci na Slovensku by sme si mohli povedať, že s tou hŕstkou vakcinácií sa nemôžeme nechať len tak oklamať a nachytať, história ukazuje, že obdobné trendy hrozieb sa skôr či neskôr ocitnú aj u nás doma.

Za posledných pár mesiacov boli v hľadáčiku kybernetických špionážnych skupín farmaceutické spoločnosti, výskumníci, ale aj distribučné spoločnosti vakcín. Za jednou akciou stála aj neslávne známa skupina Lazarus, o ktorej sme z ESETu minulý rok hneď niekoľkokrát informovali.

Koncom roka napríklad Európska lieková agentúra, ktorá schvaľuje liečivá (vrátane očkovacích látok) pre európsky trh, informovala, že hackeri ukradli citlivé dokumenty spojené s liečivami a ochorením COVID-19. Časť z nich sa potom ocitla na webe. Medzi uniknutými dátami boli screenshoty e-mailových správ, komentáre agentúry, wordové a PDF dokumenty či powerpointové prezentácie. Dve z firiem so schválenou vakcínou Pfizer a BioNTech oznámili, že medzi dokumentmi boli aj tie od nich.

Americké ministerstvo financií zároveň len nedávno varovalo, že kriminálnici si nedávajú prestávku. Najmä operátori vydieračského malvéru (ransomvéru) budú zneužívať tematiku pandémie, aby nakoniec oklamali potenciálne obete – napríklad nalákaním ich na phishingové e-maily. Ministerstvo varovanie rozoslalo bankám aj finančným inštitúciám.

V tej istej správe sa hovorí aj o podvodoch, keď kriminálnici predávajú falošné verzie vakcín, ale aj o tom, ako sa ilegálne dostávajú skutočné očkovacie látky na čierny trh. Pred falošnými vakcínami v internetovom undergrounde a ďalšími formami podvodov varovali aj FBI, Interpol či Europol. Častá forma je práve spomínaný phishing zacielený na masové publikum – či už v podobe e-mailov, esemesiek, alebo telefonátov. Táto forma sa dá poľahky zneužiť na zbieranie citlivých a osobných dát. Ide o rôzne témy – napríklad formulár, či máte nárok na vakcínu, vyfabrikované čakacie zoznamy a podobne.

To, že očkovanie bude ďalšia veľká téma kybernetického zločinu, asi nie je prekvapujúce. Pred rokom fičali falošné masky a respirátory, zázračné liečby, vymyslené zbierky pomoci a aj testy. Kritik by povedal, že primárne testy namiesto vakcín fičia na Slovensku aj dnes.

V každom prípade pri každom nevyžiadanom e-maile s tematikou COVID-19, ktorý vám pristane v mailboxe, je na mieste poriadna dávka obozretnosti. V ESETe radíme pri hľadaní relevantných informácií sledovať oficiálne kanály – najmä webové stránky štátnych autorít. Áno, niekedy to pri sledovaní tlačovky môže byť problém, prípadne keď web pre testovanie na COVID-19 na istý čas skolabuje.

Napriek kybernetickým hrozbám a miestami pomalej distribúcii očkovania máme aspoň svetielko na konci tunela, že o pár mesiacov sa z online sveta opäť presunieme viac do toho reálneho. Dovtedy musíme dbať na bezpečnosť. Ostaňte zdraví a želáme vám bezpečné surfovanie.

 

 

Branislav Ondrášik, ESET

Všetky autorove články

1 komentár

Eset internet security mi dnes vypísal, že došlo k pokusu zneužiť moju webkameru reakcia na: Vírusový radar: Dajte si pozor na očkovanie

20.4.2021 18:04
Eset internet security mi dnes vypísal, že došlo k pokusu zneužiť moju webkameru, okamžite som ju zalepila lepiacou páskou!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať