SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Vo Veľkej Británii budú testovať konvoje kamiónov bez vodiča

1

Britská vláda chce v roku 2017 na diaľnici M6 uskutočniť skúšobnú jazdu konvoja kamiónov bez vodičov. Podľa plánov by až desať kamiónov riadených počítačom malo jazdiť len pár metrov od seba. Cieľom testov je urýchliť dodávky tovaru a obmedziť dopravné zápchy. Zároveň by sa tak mohla znížiť spotreba paliva, pretože prvý kamión by výrazne znížil odpor vzduchu pre ostatné vozidlá jazdiace za ním. Pri demonštrácii poloautonómnych nákladných automobilov pred niekoľkými rokmi sa týmto spôsobom znížila spotreba paliva o 15 %.

Pri testovaní bude ľudský vodič prítomný prinajmenšom v kamióne jazdiacom na čele konvoja, ale v budúcnosti by konvoj mohol byť úplne automatizovaný, jazdiť 24 hodín a 7 dní v týždni, pričom by sa zastavil len na natankovanie pohonných hmôt.

Pravda, konvoj 10 kamiónov by mohol spôsobiť ťažkosti ostatným vodičom, najmä pri vjazde na diaľnicu či výjazde z nej. V týchto úsekoch by sa konvoj musel presunúť do stredného jazdného pruhu, aby neblokoval ostatných vodičov. Preto sa na testy zvolil pomerne pokojný úsek diaľnice M6 blízko mesta Carlisle, kde je menej vjazdov a výjazdov.

Nepôjde o prvý test kamiónov bez vodiča na verejných komunikáciách. Daimler už v októbri urobil takúto skúšku v Nemecku, pri ktorej použil prototyp samostatne jazdiaceho kamióna.

Zdroj: arstechnica.com

 

1 komentár

Dopravná nehoda reakcia na: Vo Veľkej Británii budú testovať konvoje kamiónov bez vodiča

31.3.2016 08:03
To som zvedavý čo spravia, ak spôsobia dopravnú nehodu. Hlavne kto pôjde sedieť do chládku.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať