
Vodík je palivo budúcnosti. Tentoraz už reálne
Vodík, ktorý sa celé desaťročia spomína ako palivo budúcnosti, by konečne mohol premeniť svoj potenciál na realitu. Vlády, výrobcovia automobilov a ropné giganty vytvorili koalíciu, ktorá presadzuje väčšiu úlohu vodíka v oblasti palív, pretože svet sa snaží znížiť emisie uhlíka. Existujúce technológie na jeho výrobu sú však nákladné a znečisťujú životné prostredie. Navyše vodík je prchavý a vysoko horľavý plyn.
Nedávno uverejnená správa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA – International Energy Agency) s názvom The Future of Hydrogen navrhuje spôsoby, ako posunúť trh vpred. Nie je to prvýkrát, čo sa o vodíku hovorí ako záchrancovi. Záujem oň ako o pohonnú hmotu prudko vzrástol v 70. rokoch minulého storočia po šokujúcom náraste cien ropy. Keď však ceny klesli, záujem upadol.
IEA hovorí, že terajší hnací faktor – znižovanie emisií uhlíka – nie je taký krátkodobý ako nárast cien komodít. Vodík môže zbaviť emisií veľa odvetví – od nákladnej dopravy až po výrobu ocele. Môže sa takisto skladovať a prepravovať a používať na výrobu elektriny, čo umožňuje krajinám s malými možnosťami na výstavbu veterných a solárnych zariadení získavať bezuhlíkovú energiu.
Zavedenie podporných opatrení a stimulov by podľa IEA mohlo pomôcť znížiť náklady v dlhodobom horizonte rovnako ako dlhoročné dotácie a granty pre fotovoltické články a veterné turbíny pomohli zvýšiť konkurencieschopnosť energie z obnoviteľných zdrojov s fosílnymi palivami na celom svete.
Zdroj: bloomberg.com, hydrogeneurope.eu.
Zobrazit Galériu