Vojna dronov dosahuje novú úroveň: Ukrajinské UAV si navzájom pomáhajú

Technológie
0

63. samostatná mechanizovaná brigáda Ozbrojených síl Ukrajiny (AFU) zverejnila video na Facebooku, ktoré demonštruje, ako dron s názvom Nemesis zachraňuje dva prieskumné bezpilotné vzdušné prostriedky (UAV), Leleka a Mara, z frontovej línie. Anonymný ukrajinský operátor dronov potvrdil, že používanie jedného UAV na získanie ďalších nie je nezvyčajné, najmä v oblastiach, ktoré sú zamínované a inak neprístupné. Riziká sú považované za opodstatnené, pretože tieto drony sú drahé a ich výroba nedokáže držať krok s dopytom.  

Dron Mara bol prvýkrát predstavený v roku 2014 a následne bol modernizovaný. Ide o ukrajinský prieskumný systém, ktorý je ľahký, zmestí sa do batohu, dokáže preletieť až 45 kilometrov do nepriateľského územia a funguje vo vetre až do 20 m/s. Používa duálne kamery na simultánne zachytávanie fotografií a videa. Jeho stealth schopnosti sú také účinné, že ruské rakety sa naň údajne nedokážu zamerať kvôli jeho nízkym radarovým a tepelným signatúram.

VIDEO - klik

Mara dokáže dokončiť svoju misiu autonómne a vrátiť sa, aj keď je jej spojenie s operátorom rušené. Ak je zajatá, nepriateľ nemôže určiť jej pôvod, cieľ ani ovládača. Leleka-100 je prieskumný UAV na úrovni brigády, schopný misií desiatky kilometrov za nepriateľskými líniami. Je dobre chránený proti ruským systémom elektronického boja.

Dokáže operovať vo dne aj v noci priamo nad nepriateľskými pozíciami a je odolný voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, ako je hustá oblačnosť a slabý dážď (až 20 minút počas dažďa). Je to jeden z najpopulárnejších a najúčinnejších prieskumných dronov na úrovni brigády, bežne sa používa na korekciu delostreleckej paľby až do 50 kilometrov . Dokáže vzlietať a pristávať v režime rádiového ticha a operátor môže aktivovať alebo deaktivovať vysielanie videa počas letu pre zvýšenú flexibilitu.  

Dron Nemesis bol vyvinutý od základu v roku 2022 ukrajinskými inžiniermi. Je považovaný za jednu z najobávanejších ukrajinských zbraní, schopnú ničiť personál a vybavenie. Ruské sily ho niekedy označujú ako „Baba Jaga“. Patrí do triedy bombardovacích dronov, ktoré primárne operujú v noci. Je vybavený komunikáciou Starlink, čo teoreticky umožňuje lietať tisíce kilometrov, pričom pilot môže byť umiestnený v Kyjeve, zatiaľ čo miestne jednotky manipulujú s muníciou a štartujú dron.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Hoci mnohé detaily sú utajené, je známe, že má nosnosť viac ako 15 kg (33 libier), je schopný niesť protitankovú, mínometnú a protipechotnú muníciu, a operuje vo dne aj v noci za každého počasia. Používa sa aj na dodávky zásob, ako sú potraviny, lieky a voda, a už zasiahol desiatky tisíc cieľov. Táto taktika záchrany dronov na bojisku odhaľuje hlbšiu úroveň adaptácie a inovácií v modernom konflikte.

Namiesto toho, aby sa drony považovali za jednorazový majetok, ukrajinské sily ich vnímajú ako cenné, nenahraditeľné aktíva, ktorých stratu si nemôžu dovoliť. To naznačuje, že technologická prevaha už nie je len o výrobe najpokročilejších zbraní, ale aj o schopnosti improvizovať, maximalizovať využitie existujúcich zdrojov a minimalizovať straty prostredníctvom kreatívnych operačných postupov.

Schopnosť dronov zachraňovať iné drony, najmä v zamínovaných alebo neprístupných oblastiach, demonštruje nielen technickú zručnosť, ale aj strategické myslenie, ktoré sa snaží chrániť drahé vybavenie a udržiavať operačnú kontinuitu. Tento prístup by mohol formovať budúce doktríny pre vojnu dronov, kde sa autonómne systémy nielen zúčastňujú boja, ale aj vzájomne podporujú a chránia.

Zdroj: kyivpost.com.

Zdroj Foto: Screenshot from video

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať