
Lunárny bager sa pripravuje na ťažbu hélia-3 na Mesiaci
Prototyp lunárneho bagra Interlune Vermeer na hélium-3 je model v plnej mierke, navrhnutý na ťažbu hélia-3 z mesačného regolitu. Tento elektrický bagr je prvou fázou štvorfázového procesu ťažby spoločnosti Interlune, ktorý zahŕňa výkop, triedenie, extrakciu a separáciu zdroja. Hlavným účelom bagra je extrakcia hélia-3, izotopu, ktorý je na Zemi vzácny, ale na Mesiaci je považovaný za hojný. Hélium-3 má rôzne potenciálne aplikácie, vrátane výroby energie a medicínskeho výskumu.
Jeho význam spočíva v jeho potenciáli ako paliva pre fúzne reaktory, ktoré by mohli poskytnúť čistú a takmer nevyčerpateľnú energiu. Bager je navrhnutý tak, aby znižoval „trakčnú silu, spotrebu energie a prašnosť v porovnaní s tradičnými technikami kopania zákopov“. Očakáva sa, že bude schopný kopať do regolitu a odstraňovať až 100 metrických ton za hodinu, pričom je navrhnutý pre nepretržitú prevádzku. Konečný dizajn tohto bagra bude integrovaný do väčšieho systému Interlune Harvester.
Zdroj Foto: Interlune
Po výkope bude regolit smerovaný do triediacej zložky, po ktorej bude nasledovať extrakcia a separácia hélia-3, a potom sa vyťažený regolit vráti na lunárny povrch. Tento prototyp predstavuje významný pokrok v pláne spoločnosti Interlune ťažiť hélium-3 z mesačného povrchu. Úsilie spoločnosti Interlune pri vývoji týchto technológií extrakcie a separácie podporili Americké ministerstvo energetiky, NASA a Národná vedecká nadácia. Interlune si kladie za cieľ mať pilotný ťažobný závod na Mesiaci do roku 2029, pričom plná prevádzka a predaj sa očakávajú začiatkom 30. rokov 21. storočia.
Rozvoj lunárnej ťažby hélia-3 otvára dvere k úplne novej ekonomike založenej na vesmírnych zdrojoch. Doteraz bola ťažba zdrojov z iných telies slnečnej sústavy skôr sci-fi, no s pokrokom v technológiách sa stáva reálnou možnosťou. Hélium-3 je obzvlášť atraktívne, pretože jeho fúzia produkuje minimálne rádioaktívny odpad a je efektívnejšia ako fúzia deutéria a trícia.
Zdroj Foto: Interlune
Úspešná ťažba a doprava hélia-3 na Zem by mohla zásadne zmeniť globálnu energetickú bilanciu, poskytujúc čistý a udržateľný zdroj energie, ktorý by znížil závislosť od fosílnych palív a pomohol v boji proti klimatickým zmenám. Tento projekt nie je len o ťažbe suroviny, ale o budovaní infraštruktúry pre budúcu vesmírnu ekonomiku a o zabezpečení energetickej budúcnosti ľudstva.
Zdroj: newatlas.com.
Zdroj Foto: Interlune
Zobrazit Galériu