NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Volkswagen predstavil inovované modely Polo a Tiguan Allspace

1

Tiguan Allspace je veľmi úspešný model automobilky a od jeho uvedenia na trh v roku 2017 sa predalo už viac ako 1,5 milióna exemplárov. Inovovaná verzia prichádza s podstatne zlepšenou technologickou výbavou. Nájdete tu asistenčné systémy najnovšej generácie, inteligentný infotainment, úsporné motory a veľký priestor až pre 7 osôb, prípadne batožinový priestor s objemom až 1920 litrov.

Vozidlo prichádza s pohonom predných kolies alebo inteligentným systémom pohonu všetkých kolies 4MOTION. Nové asistenčné systémy ako Travel Assist alebo prediktívny adaptívny tempomat zabezpečujú vysokú úroveň komfortu a bezpečnosti jazdy. Prediktívny adaptívny tempomat ACC predvídavo zohľadňuje lokálne obmedzenia rýchlosti, začiatky obcí, križovatky alebo kruhové objazdy. Na to asistenčný systém využíva dáta prednej kamery a pri vozidlách vybavených navigačným systémom aj signály GPS a digitálne mapové dáta.

Systém monitorovania premávky pred vozidlom Front Assist teraz lepšie reaguje na osoby, ktoré v neprehľadných situáciách prechádzajú cez cestu. Asistenčný systém udržiavania jazdného pruhu Lane Assist najnovšej generácie lepšie rozoznáva jazdný pruh vrátane prirodzených ohraničení, ako sú napríklad zelené pásy na krajnici. Vozidlo využíva najnovšiu generáciu infotainmentu na báze modulárnej stavebnice tretej generácie MIB3. Vďaka tomu tu používateľ nájde nové spektrum online služieb We Connect a po prvý raz aj App-Connect Wireless (bezdrôtové pripojenie Apple CarPlay a Android Auto).

Úplne nový ovládací panel automatickej klimatizácie Air Care Climatronic využíva na ovládanie dotykové plochy a posúvače. Vozidlo môže byť po prvý raz vybavené osvetlením IQ.LIGHT – LED-Matrix, ktoré bolo dosiaľ k dispozícii iba pre model Touareg. Každý svetlomet obsahuje modul s matricou 24 vysokovýkonných LED diód, ktorá umožňuje tvarovanie svetelného lúča, aby nedochádzalo k oslneniu iných účastníkov premávky. Novinkou sú aj animované dynamické smerové svetlá integrované v svetlometoch IQ.LIGHT – LED-Matrix. Tie môžu byť integrované aj v nových zadných LED skupinových svetlách. Novinkou je aj vizuálne rozdielna grafika koncových a smerových svetiel, zlepšujúca vnímanie rozsvietených brzdových svetiel inými vodičmi. Vo výbave s koženými sedačkami je teraz k dispozícii aj ich odvetranie.

Tiguan Allspace je k dispozícii s pohonmi:

Tiguan Allspace 1.5 TSI 110 kW (150 k), 6-stupňová manuálna prevodovka

Tiguan Allspace 1.5 TSI 110 kW (150 k), 7-stupňová DSG

Tiguan Allspace 2.0 TSI 140 kW (190 k), 7-stupňová DSG, 4MOTION

Tiguan Allspace 2.0 TSI 180 kW (245 k), 7-stupňová DSG, 4MOTION

Tiguan Allspace 2.0 TDI 110 kW (150 k), 7-stupňová DSG

Tiguan Allspace 2.0 TDI 110 kW (150 k), 7-stupňová DSG, 4MOTION

Tiguan Allspace 2.0 TDI 147 kW (200 k), 7-stupňová DSG, 4MOTION

 

Ďalšia novinka je inovovaný Volkswagen Polo. Ide o predajný hit automobilky, ktorý je na trhu už od roku 1975 s predajnou bilanciou 18 miliónov kusov. Inovovaná verzia prináša predovšetkým najnovšiu technologickú výbavu, ktorá je v tejto triede raritou. Nové Polo dostalo už v štandardnej výbave digitálny cockpit, online systémy infotainmentu a voliteľne aj klimatizáciu s dotykovým ovládaním.

Ešte zaujímavejší je však voliteľný systém IQ.DRIVE Travel Assist, ktorý kombinuje funkciu nového prediktívneho adaptívneho tempomatu ACC a asistenta udržiavania jazdného pruhu Lane Assist, čím umožňuje čiastočne automatizovanú jazdu (vedenie v pozdĺžnom a priečnom smere) do rýchlosti 210 km/h. V tomto prípade má Polo nový sériový multifunkčný volant doplnený kapacitnými senzormi, ktoré registrujú, či sa ho vodič pri jazde s aktivovaným systémom IQ.DRIVE Travel Assist dotýka. Sériovo sú vo výbave každého Pola tri asistenčné systémy – Front Assist s funkciou City Brake, Lane Assist a rozpoznávanie únavy vodiča. Ďalšie asistenčné systémy sú k dispozícii na želanie. Taká široká ponuka asistentov sa v tejto kategórii často nevidí. Po prvý raz sú pre Polo dostupné aj nové adaptívne svetlomety IQ.LIGHT LED-Matrix.

S nimi majú LED denné svetlá zvlášť výraznú svetelnú grafiku. Každý svetlomet zospodu a zvonka lemujú dva zahnuté LED pásy, z ktorých horný je prepojený so svietiacim pásom na spodnom okraji masky chladiča. Polo R-Line má špecifické nárazníky so športovým dizajnom R, dodávajúce prednej časti karosérie dynamický vzhľad. Už Polo Life má v nárazníku sériovo nové LED svetlomety do hmly. Polo má takisto sériovo zadné skupinové svetlá z LED. Po prvý raz sú vytvorené ako dvojdielne – okrem hlavného segmentu v blatníku je druhý segment na dverách batožinového priestoru. Trojrozmerne tvarované zadné svetlá zvýrazňujú dizajn zadnej časti karosérie. V špičkovej verzii obsahujú dynamické smerové svetlá a animovanú grafiku koncových/brzdových svetiel (efekt „klik-klak“), vďaka ktorej vodič idúci vzadu lepšie vníma brzdové svetlá. Polo R-Line sa na zadnej časti od ostatných verzií líši lesklým čiernym difúzorom s naznačenými zdvojenými chrómovanými koncovkami výfuku na obidvoch stranách. Vo výbave môže byť aj parkovací asistent s automatickým ovládaním volantu, ktorý zvládne pozdĺžne alebo priečne parkovanie, z pozdĺžneho miesta dokáže aj vyparkovať.

Volkswagen ponúka pre Polo tri benzínové motory a jeden motor na zemný plyn CNG.

1.0 MPI s výkonom 59 kW (80 k) s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou (dostupný len pre skladové vozidlá)

1.0 TSI s výkonom 70 kW (95 k), s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou, na želanie so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG

1.0 TSI s výkonom 81 kW (110 k) so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou DSG

1.0 TGI s výkonom 60 kW (90 k). Ekologickú alternatívu predstavuje motor TGI na stlačený zemný plyn CNG, ktorý je uložený vo vysokotlakových nádržiach. Štartuje a jazdí primárne na plyn, po jeho spotrebovaní sa automaticky prepne na benzín na spoľahlivý dojazd k čerpacej stanici CNG. Dosahuje maximálny krútiaci moment 160 Nm a kombinuje sa so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.

René Hubinský

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

Sluboslav Macko reakcia na: Volkswagen predstavil inovované modely Polo a Tiguan Allspace

11.11.2021 14:11
Urobíte aj nejaké crash testy?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať