Z červov vytvorili diaľkovo ovládané kyborgy

Technológie
0

Vedci v Japonsku demonštrovali techniku, ktorá im v podstate umožňuje na diaľku ovládať pohyby červov. Implantáciou proteínov citlivých na svetlo do organizmov sa tímu podarilo prinútiť ich, aby sa pohybovali pri zelenom svetle a zastavili sa pri UV žiarení. Organizmy musia byť schopné reagovať na rôzne podnety v ich prostredí, ako je svetlo alebo chemikálie, čo im pomáha nájsť potravu a vyhnúť sa nebezpečenstvu.

Nabúraním sa do tohto zmyslového systému možno vytvoriť diaľkovo ovládané „kyborgy“. Napríklad šváby možno riadiť elektrickou stimuláciou ich tykadiel, aby sa inštinktívne odvrátili od vnímanej prekážky. V novej štúdii vedci z Metropolitnej univerzity v Osake použili ako spúšťač proteíny nazývané opsíny. Tieto proteíny sú citlivé na rôzne vlnové dĺžky svetla a reagujú vysielaním signálov, ktoré môžu spustiť iné neurologické obvody, s ktorými sú spojené, čo je oblasť známa ako optogenetika.

Tím použil opsíny na priame ovládanie pohybov C. elegans, malého červíka, ktorý sa bežne používa v laboratórnych štúdiách. Do červov boli implantované dva opsíny – jeden, ktorý pochádza z komárov, bol umiestnený do zmyslových buniek, ktoré spôsobujú, že sa červy plazia preč od podnetu, ktorým v tomto prípade bolo svetlo. Druhý opsín, pochádzajúci z mihúľ, je citlivý na UV svetlo a bol implantovaný do motorických neurónov červov.

To všetko spolu znamenalo, že červy sa začali pohybovať, keď boli vystavené zelenému svetlu, a úplne sa zastavili pri UV žiarení. Tím testoval túto techniku a zistil, že môže fungovať opakovane, čo naznačuje, že proteíny sa opakovaným vystavením svetlu nezničili.

Táto technika by sa teda mohla použiť na vytvorenie optogenetických signalizačných systémov, ktoré vykonávajú rôzne funkcie pri rôznych farbách svetla. Zatiaľ nie je celkom jasné, ako by sa tento výskum dal aplikovať, ale podľa tímu ide o prelom v chápaní biológie týchto zmyslových systémov a v konečnom dôsledku by mohol viesť k objavom nových liekov. Štúdia bola uverejnená v časopise PNAS.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať