PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Zariadenie na domácu samokontrolu rakoviny prsníka

0

Tohtoročné ocenenie James Dyson Award v Spojenom kráľovstve získalo zariadenie, ktoré sa pokúša podporiť včasnú detekciu akýchkoľvek podozrivých hrčiek alebo abnormalít v prsnom tkanive. Rakovina prsníka je celosvetový problém, napriek tomu viac ako polovica žien (64 %) vo veku 18 – 35 rokov v Spojenom kráľovstve priznáva, že nevykonáva samovyšetrenie pravidelne. Pritom ak sa rakovina prsníka zistí v najskoršom štádiu, takmer všetky ženy prežijú.

Predplatné NEXTECH 2021

Preto absolventky Imperial College London a Royal College of Art Debra Babalola a Shefali Bohra vytvorili domáci nástroj na monitorovanie zdravotného stavu prsníkov, ktorý ponúka riadené samokontroly na mesačnej báze. Ako to funguje? Používateľka si vytvorí personalizovanú mapu svojej hrude zadaním veľkosti podprsenky a tvaru pŕs. Zmena mierky základného modelu je možná posunutím ručného zariadenia. Po nastavení aplikácia prevedie ženy samovyšetrením tak, že ukáže, ktoré oblasti potrebujú skenovať. Vyšle sa zvukový signál pri zaznamenaní zloženia tkaniva na každom mieste.

Hodnoty za každý mesiac sa porovnávajú s predtým zaznamenanými údajmi, aby sa zvýraznili akékoľvek abnormality vyvíjajúce sa v tkanive. Ak sa vyskytnú nejaké podozrivé zmeny, používateľky budú upozornené a odporučí sa im, aby navštívili lekára na ďalšie vyšetrenie. Debra a Shefali odhadujú, že vďaka včasnej detekcii by ich zariadenie mohlo zachrániť stovky životov ročne. Zariadenie chcú ďalej vyvíjať, aby mohli použiť technológiu na sledovanie iných zmien tkaniva, ako sú zmeny spojené s rakovinou semenníkov a sarkómom mäkkých tkanív.

Zdroj: metro.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať