SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Zrekonštruovali „najstrašidelnejší zvuk na svete“: Zvuk aztéckej píšťaly smrti

Technológie
0

Odborníci rekonštruovali zvuk aztéckej píšťaly smrti tým, že pomocou 3D tlačiarne vytvorili novú verziu legendárneho nástroja. Nová píšťala vznikla na základe dizajnu originálu v tvare lebky, ktorý sa našiel spolu s kostrou v Mexiku koncom 90. rokov 20. storočia.  Predpokladá sa, že píšťalku v tvare lebky mohli použiť Aztékovia predtým, ako boli zabití pri obradoch na počesť boha vetra Ehecatla. Podľa aztéckeho mýtu o stvorení sa dvaja bohovia zhromaždili v obetnom ohni a stali sa slnkom a mesiacom, ale boli nehybní, kým na nich Ehecatl nezapískal.

Nové video s píšťalkou vytlačenou na 3D tlačiarni zverejnil na YouTube vzdelávací kanál Action Lab, ktorý sa venuje vykonávaniu vedeckých experimentov.

  

Hoci presný účel píšťaly smrti nie je známy, existuje niekoľko hlavných teórií. Niektorí odborníci si myslia, že Aztékovia pravdepodobne používali tento zvuk na to, aby pomohli dušiam ľudí, ktorí boli obetovaní, putovať do posmrtného života. Píšťaly však mohli používať aj aztécki bojovníci, aby na začiatku bitky nahnali strach nepriateľom. Tvar píšťaly podľa odborníka napodobňuje tvar ľudského hrtana. Keď do nej používateľ fúkne, vzduch sa rozdelí na dve časti a vytvorí oscilujúce zvukové vlny, ktoré cirkulujú vo veľkej komore a potom uniknú druhým otvorom.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Niektoré píšťalky majú vnútri komory guľôčku, často vyrobenú z korku, ktorá sa odráža a ďalej skresľuje zvuk. Vo videu moderátor James J. Orgill testuje moderné verzie aztéckej píšťaly smrti vyrobené pomocou 3D tlačiarne od americkej firmy HeyGears. Vydávajú rôzne zvuky v závislosti od toho, aké veľké sú a kde presne sú umiestnené na perách, keď sa do nich fúka. Na Amazone sa ponúkajú píšťalky smrti vyrobené z rôznych materiálov, ako je živica, keramika a dokonca uhlíkové vlákna.  

Zdroj: dailymail.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať