ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Zverejnili fotografiu Plutovho mesiaca Kerberos, ktorý vznikol zrážkou dvoch telies

0

Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) zverejnili prvú fotografiu Plutovho mesiaca Kerberos, ktorú v júli počas svojho preletu okolo tejto trpasličej planéty spravila sonda New Horizons.

Na snímke je vidno, že Kerberos sa skladá z dvoch častí, čo indikuje, že vznikol zrážkou dvoch telies, ktoré sa následne spojili. Väčšia časť mesiaca má priemer približne osem kilometrov, zatiaľ čo tá menšia zhruba päť kilometrov. Sonda New Horizons ho odfotila zo vzdialenosti takmer 400-tisíc kilometrov. Kerberos, ktorý vedci objavili až v roku 2011, je druhým najmenším mesiacom Pluta. Obieha ho vo vzdialenosti približne 60-tisíc kilometrov. Vedcov prekvapilo, že Kerberos, ako aj ešte menší mesiac Styx, sú jasnejšie, než predpokladali. Odrážajú totiž až 50 percent dopadajúceho sveta, z čoho vyplýva, že ľad na ich povrchu musí byť veľmi čistý.

Sondu New Horizons s hmotnosťou 478 kilogramov vypustila NASA do vesmíru 19. januára 2006. Ide o najrýchlejšiu sondu v histórii vesmírneho výskumu. Vo februári 2007 sa priblížila k Jupiteru, pričom gravitácia planéty ju vymrštila ďalej. Okolo Pluta preletela 14. júla rýchlosťou približne 14 kilometrov za sekundu vo vzdialenosti zhruba 12 400 kilometrov.

Počas preletu zozbierala toľko dát, že ich poslanie na Zem bude trvať 16 mesiacov. Ďalším cieľom sondy je kométe podobné teleso s označením 2014 MU69 nachádzajúce sa v Kuiperovom páse. Od Pluta je vzdialené približne 1,5 miliardy kilometrov, pričom by malo obsahovať zamrznutý materiál z počiatkov Slnečnej sústavy. Sonda by okolo neho mala preletieť 1. januára 2019, pričom o desať rokov neskôr by mala opustiť Slnečnú sústavu.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať