SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Zyxel Multy M1: Pokrytie celej domácnosti signálom WiFi 6

0

Presné produktové označenie súpravy dvoch jednotiek mesh routrov určených na pokrytie rozsiahlejších priestorov je Multy M1 WSM20. Routre sú rovnocenné a majú atraktívny dizajn, ktorému dominuje zvislý farebne svietiaci pás. Farby signalizujú stav a koho by takáto svetelná farebná show rušila, dá sa tento pás jednoducho vypnúť tlačidlom na zadnej stene. Presnejšie povedané farebné LED sa rozsvietia iba v prípade ak router signalizuje synchronizáciu, alebo nejaký problém. V balení je aj montážne príslušenstvo na upevnenie na stenu. Každý z routrov súpravy má jeden WAN/LAN a tri ethernetové LAN porty, do ktorých môžete káblom pripojiť zariadenia s vysokými komunikačnými nárokmi, napríklad NAS server, či 8K televízor, prípadne zariadenia, ktoré nepodporujú WiFi.

Na inštaláciu potrebujete konfiguračnú a monitorovaciu aplikáciu Multy, ktorá je k dispozícii pre Android aj iOS. Aplikáciu s routrom spárujete naskenovaním QR kódu. Jedno zo zariadení umiestnite na vhodné miesto do blízkosti elektrickej zásuvky a pripojíte k internetu. Na používateľskom rozhraní aplikácie Multy vidno, že doménou Zyxelu sú komunikačné zariadenia pre firmy, takže konfigurácia pre bežného domáceho používateľa by mohla byť trochu jednoduchšia. Na konfiguráciu môžete použiť aj webové rozhranie, avšak pridanie druhej jednotky je možné len cez aplikáciu Multy.  Prekvapilo ma, že niektoré funkcie, napríklad MU-MIMO sú implicitne vypnuté, pravdepodobne kvôli kompatibilite so staršími zariadeniami štandardu 802.11/ac. Odporúčame venovať konfigurácii náležitú pozornosť vrátane siete pre návštevy, či rodičovskej kontroly. Zyxel Multy M1 podporuje aj hlasové ovládanie prostredníctvom Amazon Alexa. Napriek tomu, že v byte mám reproduktor Amazon Echo Dot a Alexu využívam na ovládanie osvetlenia, robotického vysávača a ďalších SmartHome subsystémov, povely pre router som počas testovania nikdy nepoužil, jednoducho som to nepotreboval.

Pri rozmiestňovaní jednotiek nebudete mať vďaka ich elegantnému dizajnu problém s ich začlenením do akéhokoľvek moderného interiéru. Po rozmiestnení jednotiek v diagonálne protiľahlých miestnostiach, medzi ktorými je chodba bez problémov pokryli jedno poschodie rodinného domu. Aplikácia Multy zobrazuje silu signálu, takže ľahšie nájdete optimálne umiestnenie pre druhú jednotku. Prekvapilo ma, že jednotka umiestnená v blízkosti okna pokryla signálom aj záhradný altánok.   V rodinnom dome mám rýchle optické pripojenie a aj v odľahlejších kútoch som dosiahol prenosovú rýchlosť 250 – 450 Mbits. Je na vás, či vytvoríte rovnaké SSID pre obidve frekvenčné pásma, alebo pre každé z pásiem 2,4 GHz a 5 GHz nakonfigurujete samostatné SSID. 

Verdikt: Elegantné riešenie na pokrytie veľkých a členitých priestorov.

Technické parametre: kategória prenosovej rýchlosti: AX1800 (574 + 1201 Mbit/s); Frekvenčné pásmo: 2,4 + 5 GHz; Podpora MU-MIMO 2x2; porty: Ethernet 1x gigabit WAN / LAN, 3 x gigabit LAN; prenosová rýchlosť vo vzdialenosti 3 m 612 Mbits; dosah signálu jednotky: 19 m; Zabezpečenie: Wpa2, wpa3, wps; rozmery jednotky: 6,6 x 13,3 x 19,2 cm; Cena 187 eur.

+ vysoká prenosová rýchlosť, jednoduchá konfigurácia, elegantný dizajn

- nič podstatné.

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Zyxel Multy M1 mesh router

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať