SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

3 slovenské projekty medzi finalistami európskych ocenení za inovatívnosť v politike

Tlačové správy
0

Dáta zo samosprávy v prehľadnej mape alebo mestský festival pre mladých aktívnych občanov - aj toto sú slovenské projekty, ktorými sa mestá snažia zlepšiť životy svojich obyvateľov. Autorov najprospešnejších aktivít oceňujú Innovation in Politics Awards. Medzi finalistami súťaže sa umiestnili aj tri slovenské projekty: bratislavská Komunikácia bez bariér,  Camp Bratislava a Smart mapy z Dubnice nad Váhom.

DELL_032024

Innovation in Politics Awards oceňujú politické projekty za vytváranie lepšieho prostredia na život, kreatívne riešenia výziev, či odvahu zlepšovať neefektívne procesy. Prihlásené projekty každoročne hodnotí občianska porota zložená z viac ako tisíc Európanov a Európaniek. Tento rok sa mohli pozrieť na vyše tristo politických aktivít z 26 krajín Európy. Zo Slovenských projektov ich najviac zaujali tieto tri:

Moderný prístup k informáciám

Dubnica nad Váhom je dôkazom, že nielen v najväčších mestách sa organizujú skvelé iniciatívy. Ich projekt SmartMaps je univerzálny systém dát, ktorý zhromažďuje všetky potrebné informácie o meste na praktickej mape. Na jednej webovej stránke sú tak dostupné dáta o pozemkoch a nehnuteľnostiach, údaje o verejnej zeleni, o stave komunikácií a ciest či dáta o mestskom mobiliári, verejnom osvetlení a podobne. Prostredníctvom systému môže samospráva efektívne zhromažďovať dáta a tie potom využívať na lepšie fungovanie mesta. „Smart mapy prinášajú reálne a hmatateľné výsledky. Pomohli napríklad pri lepšom výbere daní, zefektívnení procesov pri príprave investičných projektov, zefektívnili komunikáciu a prezentáciu samosprávnych problémov. Rovnako mám radosť, že sa daným riešením inšpirovali a inšpirujú ďalšie slovenské samosprávy a že pomáha pri riešení ich každodenných problémov,“ hovorí Peter Wolf, primátor Dubnice nad Váhom.

Jednoduchá komunikácia aj pre znevýhodnených

Aj jeden z projektov Bratislavského magistrátu sa ocitol na zozname finalistov, a to Komunikácia bez bariér. Ide o iniciatívu, ktorá pomáha ľuďom so sluchovým a rečovým znevýhodnením či seniorom jednoducho sa dorozumieť na úrade pomocou tlmočenia do posunkovej reči alebo textového prepisu, ktoré zabezpečujú tlmočníčky a tlmočníci online. Služba je aktívna na takmer 20 lokalitách v Bratislave vrátane pobočky mestskej polície, galérie a múzea, či turistického informačného centra. „Chceme, aby bola Bratislava mestom pre všetkých, čo znamená aj otvorené a prístupné mesto pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Veľmi ma teší, že sa nám s kolegami a kolegyňami podarilo tento projekt spustiť a zjednodušiť im tak návštevu na úrade. Verím, že projekt môže byť inšpiratívny aj pre ďalšie samosprávy,“ hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Angažovanie mladých do diania v meste

V hlavnom meste sa uskutočnil aj inovatívny projekt zameraný na mladých, Camp Bratislava. Je to štvordňový festival organizovaný mestskou stranou Team Bratislava. Jeho cieľom je posilniť vzťah mladých Bratislavčanov a Bratislavčaniek k hlavnému mestu, otvoriť im dvere ku komunálnej politike a zapojiť ich do zlepšovania mestského života. Počas festivalu sa mohli mladí zúčastniť vzdelávacích diskusií, prednášok a workshopov o dobrovoľníctve. „Camp Bratislava organizujeme, aby sme objavili mladých zapálených ľudí a motivovali ich k angažovanosti pre naše mesto,“ hovorí o projekte Gretka Pavlovová, podpredsedníčka mestskej strany Team Bratislava. „Spoločne tak môžeme pomôcť zmeniť Bratislavu na ešte lepšie miesto na život.“ 

Celoeurópske ocenenia poukazujú na projekty, ktoré prispievajú k tomu, aby sa spoločnosť posúvala vpred. Iniciatívy adresujú mnohé dôležité problémy dnešnej doby, akými sú ohrozenie demokracie, klimatická kríza či obmedzenie ľudských práv. Odhodlanie nominantov a ich kreatívne riešenia založené na dátach môžu slúžiť ako inšpirácia. Sú však aj dôkazom toho, že spojením politiky a inovácií sa dajú budovať spoločnosti, ktoré budú pripravenejšie a odolnejšie čeliť výzvam budúcnosti.

Ocenenia pokračujú ďalším ročníkom   

Medzinárodná súťaž pokračuje ďalším ročníkom. Slovensko má tak príležitosť nadviazať na úspechy z tohto roka a znova zaujať. Inovatívny politický projekt môže nominovať každý, prípadne môžu svoj projekt do súťaže prihlásiť samotní politici. Projekty môžu byť nominované v 8 kategóriách: demokracia, technológie pre demokraciu, ochrana klímy a zelené témy, inovácie v politických stranách, inovácie vo verejnej správe, lokálny rozvoj, sociálna súdržnosť, vzdelávanie.

Viac informácií o možnostiach zapojenia sa do súťaže ako aj o cenách Innovation in Politics Awards nájdete na stránke innovationinpolitics.eu, alebo kontaktujte slovenského partnera ocenení:

 

Seesame
Alexandra Katkinová
katkinova@seesame.com

 

Alexandra Katkinová, Seesame

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať