PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

3D tlač vraj zvládne domy aj hrady z piesku

0
3dprinting.jpg Vedci by pomocou tlače vrstvy po vrstve chceli budovať múry, ktoré nemusia byť kolmé, ale majú skôr ľubovoľný tvar.

Výskumníci z katalánskeho Institute for Advanced Architecture prišli s novou technológiou na 3D tlač. Ich tlačiareň má podobu akéhosi robotického ramena, omnoho inovatívnejšie je však použitý materiál: piesok.

Presnejšie povedané, tlačí sa zo zmesi piesku s vodou a spojivom typu vápna alebo cementu, t.j. s materiálmi bežne používanými v stavebníctve. Vedci by takto pomocou tlače vrstvy po vrstve chceli budovať múry, ktoré nebudú nevyhnutne kolmé, ale môžu mať skôr ľubovoľný tvar. Podľa ich predstáv by potom domy mohli byť „menej pravouhlé", podobnejšie živej prírode, skalám, kameňom či stromom - alebo sochám. Každý by si mohol jednoducho navrhnúť budovu sám, architektúra by bola oveľa jedinečnejšia, menej uniformná.

Druhá možnosť je menej revolučná, ale zato asi ľahšie uplatniteľná v praxi. Pretože táto metóda vytvorenia stavby má byť veľmi rýchla, mohli by sa takto budovať potrebné prechodné obydlia v miestach postihnutých prírodnou katastrofou.

Samozrejme, zostáva drobnosť: zabezpečiť, aby všelijaké „vytlačené sochy" boli vôbec stabilné. Ostatne ani autori výskumu sa zatiaľ neodvažujú vytvárať týmto spôsobom všetky nosné múry budov. No ani tu by nemusela byť neprekonateľná prekážka; stabilita/pevnosť objektov z 3D tlačiarní je všeobecný problém, takže aj na tom sa už pracuje. Na Purdue University vzniká softvér, ktorý by bol schopný spracúvať návrhy 3D tlače a odhadovať, kde by mohol byť problém s ich pevnosťou. Následne sa softvér pokúsi navrhnúť úpravy: posilnenie nosných prvkov alebo, naopak, odľahčenie materiálu nad nimi. Do dutých priestorov možno vkladať aj podperné lešenia. Vedúci tímu Bedrich Benes uviedol, že ho inšpirovala predovšetkým „zoo" z rôznych figúrok vytlačených na 3D tlačiarni, ktoré má na stole a postupne sa lámu. Na projekte sa podieľajú aj laboratóriá Advanced Technology Labs spoločnosti Adobe.

Poznámky:

- Ako ktosi podotkol v diskusii na Phys.org, systém pracujúci len s pieskom a vodou by mohli napríklad využívať aj deti na pláži na stavanie hradov. Pekná predstava, však?
- Tvary domov sú však dnes obmedzené aj tým, čo je staviteľmi povolené a schválené, na tom sotva niečo zmení aj tá najlepšia 3D tlačiareň...

Zdroj: computerworld.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať