S_WatchUltra Advertisement S_WatchUltra Advertisement S_WatchUltra Advertisement

4× modulárny zdroj v teste

0

Na počítačovom zdroji by ste nemali šetriť, ale zase ho netreba ani zbytočne preplácať. Na lepšiu orientáciu medzi výkonnými (550 – 750 W) modelmi som zobral na porovnanie štyri rôzne zdroje, ktoré by mali byť vysokokvalitné. Výber tvoria dva modely od renomovaných, osvedčených výrobcov – BeQuiet! (Straight Power 11) a Seasonic (Prime Snow Silent). Tie sú s ohľadom na jednotku výkonu drahšie. Zvyšné dva sú už cenovo nižšie. Podľa parametrov by však SilentiumPC Supreme FM2 nemal v ničom podstatnom zaostávať, rovnako ani Enigma G2 od značky Riotoro, u nás pomerne neznámej.

Ako testujeme

Základom sú testy účinnosti v troch stupňoch výkonu, ktoré presne nastavujem na záťažovom zariadení. Začínam na 20 %, čo je stav reprezentujúci nízku záťaž (v praxi prehliadanie webu, dekódovanie videa a podobne). Najdôležitejší režim je potom 50-percentné zaťaženie. Práve pri ňom spínané zdroje dosahujú najvyššiu účinnosť, a preto pri výbere zdroja je vhodné kalkulovať s tým, aby vysoký/maximálny výkon komponentov zaťažoval zdroj približne na polovicu. S vyššou záťažou už účinnosť klesá. Do akej miery, to už reflektujú merania na vrchnej hranici možností, pri 100 % udávanom výkone. Príkon odčítavam pomocou powermetra a výsledná účinnosť v percentách je získaná jednoduchým dosadením do vzorca výkon/príkon. Pri každom nastavení zaznamenávam (z 30 cm) takisto hladinu hluku, ktorý zdroje produkujú.

Okrem účinnosti a hlučnosti je pre bežných spotrebiteľov pri výbere zdroja dôležité i jeho osadenie kondenzátormi či počet konektorov a dĺžka kabeláže. Aj tieto veci určujú výslednú cenu a treba ich zohľadňovať.

Hodnotenie

V kľúčových ukazovateľoch podľa očakávania najlepšie obstál Seasonic Prime Snow Silent. Oproti ostatným má na všetkých vetvách i najmenšie zvlnenie napätia. Ako jediný má „platinovú“ certifikáciu účinnosti, čo sa ukázalo i na meraniach. Vo vysokých úrovniach záťaže je oproti ostatným testovaným zdrojom s 80Plus Gold približne o dve percentá efektívnejší.

Osadenie má SnowSilent prvotriedne, na primárnej časti je štedro dimenzovaný (650 µF) 400 V kondenzátor Nippon Chemi-con a na sekundárnej sú takisto špičkové Nichicony. Za najvýraznejšiu slabinu a jediný neprimeraný komponent považujem vrčiaci ventilátor. Nejde síce o žiadnu tragédiu, ale v tichých zostavách ho bude počuť. Aerodynamický hluk sa začína ozývať až od polovičnej záťaže. Vtedy hlučnosť trochu zvyšuje i hustejšia mriežka pred ventilátorom. Lepší by bol taký tvar, ako majú všetky zvyšné modely, t. j. rovné oblé drôty, tie už hlučnosť svojím odporom prakticky nenavršujú. 

Veľmi príjemne prekvapil Riotoro. Postavený je na rovnakej platforme ako Seasonic, ibaže sa predáva o polovicu lacnejšie. Daňou za to je však slabší kondenzátor v primárnej časti, a to kapacitne i kvalitatívne – 560 µF (400 V). Stále je však 105-stupňový a patrí k tomu lepšiemu. Sekundár je potom už posiaty bez kompromisov, všade ­Nippon Chemi-Con. Šetrilo sa i na jednoduchšom, obyčajnejšom šasi, ktoré už nevzbudzuje „prémiový“ dojem, ale svoju funkciu plní bezchybne. Takisto ako v prípade Seasonicu je von vyvedené tlačidlo na hybridný režim ventilátora. V jednej polohe ventilátor nespína nikdy, v druhej sa zase točí vždy, mimo záťaže pri nízkych otáčkach, čo je z hľadiska životnosti lepšie riešenie ako pri semipasívnych modeloch s automatickým riadením ventilátora.

Poľský Supremo FM2 od SilentiumPC je za normálnych okolností o chlp drahší ako Riotoro, zato je kompletne v správe kvalitných japonských kondenzátorov Nippon Chemi-con. Zo všetkých je síce najhlučnejší, ale nie veľmi hlučný, všeobecne je pri optimálnom zaťažení stále pomerne tichý. V zostavách ladených na tichý chod však môže byť v tomto smere najslabším článkom. Pri tomto zdroji upozorňujem na akciové ceny, ktoré sa z času na čas na pár kusov objavia. Pri cene ľahko nad 60 eurami ide o mimoriadne atraktívnu ponuku. Oplatí sa však i za bežnú cenu okolo 85 eur.

Ak si potrpíte na nízku hlučnosť, BeQuiet! bol verný svojmu názvu a jeho Straight Power 11 funguje na hranici počuteľnosti aj pri vyššej záťaži. Intenzívnejšie sa roztáča až od 75 %. Použitý ventilátor Silent Wings 3 je jeden z najkvalitnejších (od ložísk cez bezhlučné trenie až po trojfázový krútiaci moment) a najdrahších vôbec. Hlavne to v tomto prípade zdvíha cenu oproti konkurencii (napríklad Supremo FM2). Skladba kondenzátorov pozostáva opäť z osvedčených v kombinácii Nichiconu s Nippon Chemi-Conmi.

 


BeQuiet! Straight Power 11


Riotoro Enigma G2


Seasonic Prime SnowSilent


SilentiumPC Supremo FM2

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
zdroj

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať