SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

4ka ako prvá na Slovensku spúšťa do komerčnej prevádzky VoLTE volania

Telekomunikácie
3

Oddnes môžu už aj obyvatelia Slovenska využívať Voice over LTE (VoLTE), čo je revolučná technológia prinášajúca rýchlejšie spojenie volania a vyššiu kvalitu hlasu. Jej komerčnú prevádzku ako prvá spomedzi operátorov spustila 4ka.  

Do komerčnej prevádzky spúšťa volania a SMS prostredníctvom technológie VoLTE, pričom cenu volaní a SMS vo vyššej kvalite nezvyšuje, naďalej platí rovnaká sadzba 4 centy za minútu/SMS pre všetkých.

„Príchod VoLTE môžeme prirovnať k nástupu GSM siete v 90-tych rokoch, keď postupne vytlačila nešifrovanú NMT sieť. Dnes je VoLTE na Slovensku, i vo svete, len v začiatkoch, no v priebehu niekoľkých rokov sa stane štandardom každodenného telefonovania,“ hovorí technický riaditeľ pre mobilnú sieť SWAN Mobile, a. s., Patrik Kollaroci. 

Výhody VoLTE:

  • Vysoká kvalita hlasu v HD
  • Spojenie volania medzi dvoma VoLTE užívateľmi sa uskutoční do dvoch sekúnd, teda minimálne štyrikrát rýchlejšie ako pri súčasnom prepínaní zo 4G do 2G siete
  • Počas VoLTE hovoru ostáva telefón naďalej pripojený v LTE dátovej sieti, zákazník teda môže súčasne dátovať aj telefonovať
  • Volania a SMS prostredníctvom technológie VoLTE sú dostupné pre všetkých zákazníkov 4ky, ktorí majú aktivovanú funkcionalitu VoLTE a mobilný telefón podporujúci túto technológiu na Slovensku
  • Pre využívanie novinky VoLTE volania nie je podmienkou, aby mal zákazník aktivovaný dátový balík
  • VoLTE ponúka aj možnosť používať funkcionalitu Video cez LTE (ViLTE), ak ju podporuje mobilný telefón
  • VoLTE výrazne zrýchli poslanie SMS medzi dvoma VoLTE užívateľmi
  • Dáta prenesené počas volania VoLTE za účelom prenosu hlasu nie sú účtované z kreditu alebo z aktivovaného dátového balíka

„VoLTE volanie je účtované ako akékoľvek iné volanie v sieti 4ka, 4 centy za minútu. Čiže zákazník platí rovnako ako pri bežnom volaní. VoLTE je pre zákazníkov dostupné v celej 4G sieti 4ky. Aktuálne LTE signálom pokrývame viac ako 64 % populácie SR,“ uviedol P. Kollaroci. 

Pre využitie všetkých benefitov spojených s VoLTE je potrebné, aby obaja účastníci volania disponovali telefónmi podporujúcimi VoLTE v sieti 4ka a mali aktivovanú funkcionalitu VoLTE. Ak má takéto zariadenie iba jeden účastník, volanie sa uskutoční štandardným spôsobom tak, že účastník s VoLTE telefónom volá cez LTE sieť a účastník bez VoLTE telefónu je prepojený cez klasickú mobilnú sieť. Rovnaká situácia platí aj v prípade, ak počas prebiehajúceho VoLTE volania jeden z volajúcich účastníkov stratí LTE signál, volanie bez prerušenia ďalej plynule pokračuje v GSM sieti 4ky.  

Na začiatok je potrebné, aby si zákazníci o aktiváciu funkcionality VoLTE požiadali cez Zákaznícku linku na čísle 950. Funkcionalita bude následne aktivovaná do 24 hodín. O úspešnej aktivácii bude zákazník informovaný SMS správou. Pre kontrolu či je konkrétne zariadenie zaregistrované v systéme VoLTE 4ky bude potrebné vytočiť číslo *123. Ak je dané zariadenie registrované vo VoLTE systéme 4ky, zákazník bude počuť hlásku o registrácii jeho zariadenia.

Hlavným dodávateľom technológie VoLTE je spoločnosť ZTE Corporation.

Zobrazit Galériu
4ka

3 komentáre

co? reakcia na: 4ka ako prvá na Slovensku spúšťa do komerčnej prevádzky VoLTE volania

14.10.2016 20:10
ake zariadnia nemaju odblokovane?
Infrastruktura bude pripravena inak by asi nevydali tuto spravu nie?
Ak myslis mobily uzivatelov tak to nie je ich problem, ale aj tak neviem ake odblokovania, v mobile si zapnes volte a hotovo (ak ti to aktualna romka podporuje)
Reagovať

Somarina reakcia na: 4ka ako prvá na Slovensku spúšťa do komerčnej prevádzky VoLTE volania

13.10.2016 08:10
Nič nespúšťajú, stále nemajú odblokované zariadenia. Nikomu to fungovať nebude. Je to len taká správa do vetra
Reagovať

RE: Somarina reakcia na: Somarina

14.10.2016 20:10
ake zariadnia nemaju odblokovane?
Infrastruktura bude pripravena inak by asi nevydali tuto spravu nie?
Ak myslis mobily uzivatelov tak to nie je ich problem, ale aj tak neviem ake odblokovania, v mobile si zapnes volte a hotovo (ak ti to aktualna romka podporuje)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať