SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Tokenizácia nehnuteľností, umenia a drahých kovov poskytuje finančnú stabilitu a odolnosť aj v turbulentných časoch

0

V posledných rokoch dochádza vo svete financií a technológií k pozoruhodnej transformácii. Vlády, regulačné orgány a finančné inštitúcie čoraz viac uznávajú potenciál technológie blockchainu a jej aplikácie vo forme tokenizácie aktív. V tomto článku sa pozrieme na vyvíjajúce sa prostredie tokenizácie aktív, jej výhody a na to, ako sa vlády na celom svete prispôsobujú tejto transformačnej technológii. Počas kryptozimy 2018 – 2019 skepticizmus a neistota týkajúca sa regulácií odradili finančné inštitúcie od priameho zapojenia sa do kryptomien. Nestála povaha tokenov vyvolávala obavy, čo viedlo k atmosfére opatrnosti.

Situácia sa však zmenila a tokenizáciu teraz vlády aj regulačné orgány považujú za atraktívnu možnosť. Blockchain ponúka niekoľko výhod vrátane zvýšenej likvidity, čiastočného vlastníctva a globálnej dostupnosti bez toho, aby boli aktíva vystavené volatilite kryptomien. Tento posun vo vnímaní podnietil vlády na celom svete, aby prehodnotili svoje nariadenia s cieľom využiť potenciálne výhody blockchainovej technológie. Aktíva v reálnom svete sa stali hnacou silou prijímania digitálnych aktív. Finančné veľmoci prijali koncept tokenizácie hmotných aktív, ako sú drahé kovy, umenie a nehnuteľnosti, a bezpečne umiestnili vlastníctvo na blockchain.

Podľa správy Boston Consulting Group sa predpokladá, že tokenizácia aktív sa do roku 2030 stane trhom v hodnote niekoľkých biliónov dolárov. V ére poznačenej volatilitou trhu sa tokenizované aktíva z reálneho sveta objavili ako vyhľadávaný hedžing, ktorý poskytuje stabilitu a odolnosť v turbulentných časoch. Finančné inštitúcie čoraz viac skúmajú využitie tokenizovaných finančných nástrojov v rámci decentralizovaných finančných rámcov. Mnohé z týchto inštitúcií sa rozhodnú pre verejné blockchainy, čo signalizuje rastúcu dôveru v bezpečnosť a potenciál decentralizovaných sietí.

Výskumná správa Bank of America zdôraznila, že tokenizácia je „kľúčovou hnacou silou adopcie digitálnych aktív“ a má potenciál zmeniť prevod hodnôt, zúčtovanie a ukladanie v rôznych odvetviach. Do boja vstúpili aj etablované spoločnosti spravujúce investície, ktoré sa spojili so spoločnosťami s cennými papiermi digitálnych aktív, aby tokenizovali ich prostriedky. Pokiaľ ide o vládnu podporu tokenizácie aktív, vedie Ázia. Vlády v Hongkongu a Thajsku nielen uznávajú jej potenciál, ale aktívne formujú jej využitie pre väčšie verejné blaho.

Hongkong má napríklad za cieľ rozšíriť účasť na predaji pozemkov partnerstvom s globálnymi subjektmi, ktoré sa neobmedzujú len na miestnych developerov. Tokenizácia aktív ponúka spôsob, ako dosiahnuť tento cieľ tým, že umožňuje čiastočné vlastníctvo, rozširuje skupinu investorov a znižuje prekážky vstupu. Thajsko zasa distribuovalo tokeny svojim občanom. Hoci regulačné prekážky nie sú hlavným problémom, technické aspekty distribúcie tokenov predstavujú výzvy. Thajská vláda spolupracuje s blockchainovými platformami na riešení týchto technických problémov a skúmaní pilotných projektov. 

Sme svedkami globálneho trendu, keď sa vlády vážne zamýšľajú nad integráciou blockchainu, aby odomkli nové toky príjmov a znížili náklady. Aktíva reálneho sveta, ako sú nehnuteľnosti, výtvarné umenie a komodity, predstavujú hlavné prípady použitia tokenizácie. Či už sa táto transformácia uskutoční v nasledujúcom roku, piatich rokoch, alebo desaťročí, využitie tejto obrovskej príležitosti je kľúčové pre budúcnosť financií.

Zdroj: cryptopolitan.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať