SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

AB TereBox 2T HD / Šikovný drobec

0

Digitálne pozemné vysielanie je logickým nástupcom analógového vysielania, ktoré tu bolo predtým, a v súčasnosti na Slovensku vysiela v norme DVB-T. Tento typ vysielania bol zavedený hlavne z dôvodu zvýšenia kapacity vysielačov, aby prevádzkovatelia mohli pridať nové služby, či už televízne programy, rádiá, alebo ďalšie služby. Zatiaľ čo v dobe analógového vysielania bola kapacita obmedzená tak, že jednu frekvenciu obsadil iba jeden televízny program, pri digitálnom vysielaní možno na jednej frekvencii prenášať viacero programov. Možnosti terestriálneho vysielania sú teda podobné, ako to poznáme zo satelitného vysielania, problémom je iba vysielacia kapacita, ktorá pri pozemnom vysielaní nie je taká veľká ako pri satelitnom. Je to dané hlavne vysielacími pásmami, ktoré sa pri pozemnom vysielaní používajú, a vzhľadom na to, že nastupujú stále nové služby, ktoré ich potrebujú využívať, niekedy treba prerozdeliť ich frekvencie tak, aby bolo možné zavádzanie týchto služieb. V súčasnosti hlavný dôvod, prečo prechádza terestriálne pozemné vysielanie z normy DVB-T na novú normu DVB-T2, ktorá je efektívnejšia, je hlavne v tom, že do konca roka 2022 musia byť niektoré frekvencie uvoľnené na budovanie sietí 5. generácie. Dobrá správa pre používateľov je, že sa tak môže zlepšiť kvalita vysielaných služieb, prípadne ich počet. Už horšie je, že zariadenia, na ktorých dosiaľ prijímali vysielanie v norme DVB-T, väčšinou nie sú kompatibilné s novou normou DVB-T2. Jedno z riešení je výmena starého set-top boxu za testovanú novinku AB TereBox 2T HD od spoločnosti AB-COM.

Prijímač prichádza v podobe pomerne malej hranatej škatuľky so štvormiestnym 7-segmentovým LED displejom na prednej strane. Napravo nájdete univerzálny slot na prístupovú kartu, ktorá poslúži napríklad na dekódovanie služieb prevádzkovateľa Plustelka. Na ľavej strane je konektor USB na pripojenie externej pamäte a mini USB na pripojenie externého senzora infra­červeného diaľkového ovládania. Miniatúrne rozmery umožňujú nainštalovať prijímač na zadnú stranu televízora alebo jednoducho uložiť za televízor. Zadná strana prijímača hostí anténny vstup na signály DVB-T/ DVB T2 a DVB-C, optický audiovýstup zvuku, HDMI a SCART na ­pripojenie starších tele­vízorov. Okrem toho je tu napájací ­konektor 5 V/1,5 A, takže prijímač môžete napájať aj z iného zdroja, napríklad v karavane a podobne.

Prijímač podporuje maximálne rozlíšenie full HD 1080p a kompresiu H.264 aj najnovšiu H.265/HEVC. Počiatočné nastavenie má na starosti jednoduchý sprievodca, ktorý vás prevedie nastavením parametrov a spustením ladenia kanálov. Prijímač pritom prehľadá všetky zvolené pásma a zoradí programy do pamäte. Vďaka konektoru USB môžete pripojiť USB kľúč a nahrávať programy, prípadne využívať funkciu prehrávania s časovým posunom (Time Shift). Počas nahrávania prijímač umožňuje sledovanie iného programu. 

AB TereBox 2T HD je miniatúrny prijímač s jednoduchým ovládaním, s možnosťou nahrávania a využívania Time Shift a pomerne bohatou konektivitou. Okrem signálov terestriálneho digitálneho vysielania DVB-T a DVB T2 ho môžete použiť aj na príjem v káblových sieťach podľa štandardu DVB-C. V Českej republike prijímač získal certifikáciu DVB-T2 ověřeno s logom Českých rádiokomunikácií a prešiel úspešne testom na kompatibilitu s vysielaním DVB-T2 v Českej republike. Na prijímači najviac oceňujem jednoduché ovládanie, aj keď „pretlačidlovaný“ ovládač o tom veľmi nesvedčí. Je to však iba prvý dojem, ináč je ovládanie jednoduché a intuitívne a prijímač naň reaguje svižne. Kvalita obrazu je veľmi dobrá, viac však bude záležať na tom, ako kvalitne je program vysielaný.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jednoduchá obsluha, možnosť nahrá­vania, Time Shift, príjem v troch normách
- Priveľa tlačidiel na ovládači

PARAMETRE:

• Model: AB TereBox 2T HD, 1× DVB-T/T2/C tuner, 1× čítačka kariet UNI, 1× USB 2.0, 7-segmentový štvormiestny oranžový LED displej, 1× HDMI s CEC, 1× optický audiovýstup S/PDIF, SCART, výstup pre externý IR senzor

• Cena: 28 EUR

Hodnotenie: 9/10

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať