SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

AENO Prémiový EKO Smart LED ohrievač / Úsporný smart vykurovací panel s elegantným dizajnom

1

Vykurovací panel AENO Seasonal heater využíva kombináciu infračerveného a konvekčného ohrevu. Má moderný dizajn, vysokú energetickú účinnosť, a ako vyplýva z typového označenia, prvotne je určený na primárne prikurovanie. Panel, ktorý má samotný hrúbku len 11 mm, môžete po namontovaní pribalených nožičiek z pieskovaného hliníka umiestniť na podlahu.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Predná aj zadná stena sú z tvrdeného skla, ovládacie prvky aj dvojmiestny LED displej sú umiestnené na boku, takže nič nenarúša dizajnovú kontinuitu ani v prípade, ak ohrievač neumiestnite k stene, ale voľne do priestoru, napríklad tak, aby vás sálavé teplo ohrievalo, keď sedíte v kresle. Teplotu v smart režime môžete nastavovať buď pomocou tlačidiel zboku, alebo cez mobilnú aplikáciu.

Originálne je umiestnenie snímača teploty v napájacom kábli, pretože tak meria skutočnú teplotu v miestnosti a nie je ovplyvnený teplom panela. Na snímač v kábli treba brať zreteľ pri umiestnení kábla, meria teplotu v takej výške, v akej sa nachádza hrubší valček na kábli. Výrobca povoľuje aj pevnú inštaláciu, vtedy musí kvalifikovaný elektrikár kábel prerezať za snímačom, teda tesne za sieťovou zástrčkou. Panel má deklarovanú vodovzdornosť podľa IP44, čiže ho možno umiestniť aj do kúpeľne, ale pre istotu radšej bokom od vane či sprchového kúta. Občasné šplechnutie vody však neprekáža.


Panel je v ponuke v bielom, šedom a čiernom variante

Výrobca sľubuje vďaka infračervenému ohrevu úsporu až 50 % energie v porovnaní s klasickými vykurovacími telesami, ako sú elektrické radiátory, konvektory s ventilátorom a podobne. Možno vás to trochu zarazí, veď z fyziky je známe, že účinnosť premeny elektrickej energie na teplo v každom vykurovacom telese je 100 %. Ako teda môže byť jedno teleso úspornejšie ako iné? Pri pocitovom vnímaní tepla sa uplatňuje komplexný faktor, ktorý nazývame tepelná pohoda, pričom teplota je len jeden z jeho atribútov. Rovnako dôležitá je okrem iného aj vlhkosť vzduchu a teplota okolitých stien či predmetov. Teplo sa šíri nielen vedením, ale aj žiarením, takže ak máte v izbe či kúpeľni veľkoplošný sálavý panel, budete cítiť tepelnú pohodu aj pri nižšej okolitej teplote. Pomôže tomu sálavé teplo čiže z pohľadu fyziky infračervené žiarenie z vhodne umiestneného panela. Tento spôsob vykurovania je účinnejší, pretože infražiarenie sa rýchlo dostane na všetky povrchy nábytku a stien, čím sa dosiahne, že v okruhu svojho pôsobenia vyžarujú teplo. Iné metódy vykurovania najprv ohrievajú vzduch, čo spôsobuje, že dýchate horúci vzduch a cítite sa nepríjemne. Vďaka tomu sa budete cítiť príjemne pri nižšej teplote okolia v miestnosti a nebudete mať pocit prehriatia. Na rozdiel od vykurovacích telies s ventilátormi panel je pasívny, takže je nehlučný, nevíri prach a nevytvára nepríjemný horúci prúd suchého vzduchu. Nevysušuje vzduch, nespaľuje kyslík a nevylučuje škodlivé látky, ktoré by ovplyvnili pohodu a zdravie ľudí v miestnosti.

Stopercentnú účinnosť, presnejšie takmer stopercentnú, keďže ohrievač má aj riadiacu elektroniku a LED displej, potvrdzuje aj fakt, že na balení nie je energetický štítok. Ten potrebujú prístroje, ktoré vykonávajú inú činnosť, napríklad televízor vytvára obraz a zvuk, ale pritom počas prevádzky produkujú aj takzvané stratové teplo. Naproti tomu ohrievač všetku energiu premení priamo na teplo, má 100 % účinnosť, ktorá si nevyžaduje pridelenie štítku účinnosti a nevzťahuje sa na ňu nariadenie EÚ 2015/1186.

Veľkosť vykurovaného priestoru závisí, samozrejme, od tepelnej izolácie stien a okien.  Panel dosiahne prevádzkovú teplotu už po troch minútach. Teplotu možno pomocou aplikácie nastaviť v rozsahu 60 – 120 °C. Dolnú hranicu ocenia v rodinách s malými deťmi, prípadne domácimi miláčikmi. Pri 60 °C si dieťa jasne uvedomí, že je to nepríjemne horúce, takže odtiahne ruku, ale nepopáli sa. Mimochodom, počas testovania naše psíky rýchlo odhalili, kde je nový zdroj príjemného tepla, a vyhrievali sa, ležiac na podlahe v primeranej vzdialenosti od panela. Pri nastavení na 60 °C klesne spotreba zo 700 Wh približne na 160 Wh. Ďalší bezpečnostný prvok je ochrana proti prehriatiu a aj náklonomer, ktorý zvukom zo zariadenia aj notifikáciou v aplikácii indikuje pád. Pri montáži na strop treba túto polohu nastaviť v aplikácii, aby panel nesignalizoval pád.

Ovládanie a nastavovanie časových plánov v aplikácii AENO je jednoduché a prehľadné. Panel je pripojený cez Wi-Fi ku cloudovej službe výrobcu, takže ho môžete zo smartfónu ovládať a kontrolovať, aj keď ste mimo domu. Napríklad si nastavíte požadovanú teplotu pred príchodom do bytu. Môžete si vybrať, či chcete vykurovať miestnosť konštantne alebo smart, teda podľa nastavených teplôt a časového plánu. V aplikácii sa zobrazujú aj štatistiky teplôt a spotreby, môžete v nej nastaviť detský zámok, prípadne už spomínanú maximálnu teplotu panela. Po nastavení detského zámku sa deaktivuje možnosť nastavovania pomocou tlačidiel na paneli, takže dieťa nemôže napríklad nastaviť požadovanú teplotu v miestnosti na 40 stupňov. Samozrejme, panel môžete integrovať do služieb Amazon Alexa alebo Google Asistent a ovládať hlasom. Panel využíva platformu Smart Life, takže môžete použiť aj aplikáciu Smart Life a v nej zvoliť možnosť Wi-Fi ohrievač.

Infračervený ohrev umožňuje dosiahnuť tepelnú pohodu s menšou spotrebou energie, takže panel je v porovnaní s klasickými vykurovacími telesami energeticky efektívny. Takisto oveľa menej vysúša vzduch.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kombinácia infračerveného a konvekčného ohrevu, moderný dizajn, ovládanie manuálne aj cez aplikáciu, bezpečnosť
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Max. príkon 700 W; prispôsobiteľná teplota panela: 60 °C – 120 °C; pripojenie cez Wi-Fi 2,4 GHz; rozmery panela: 1000 × 265 × 11 mm; hmotnosť: 8,9 kg

Cena: 280 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Kde kúpiť (aeno.com)

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

Blbosť reakcia na: AENO Prémiový EKO Smart LED ohrievač / Úsporný smart vykurovací panel s elegantným dizajnom

10.11.2023 06:11
Verte mi že väčšia sprostosť ako tieto panely neexistuje. Bol som u známeho ktorý to dal do celého domu a nakoniec predsa len kúri drevom. Mal v každej izbe 4 až 6 kusov panelov ktoré mali možno 1,5 m krát nejak okolo 80 cm boli horúce že by si si prsty popálil a 20 cm od toho naozaj bolo teplo ale meter od nich si už necítil nič a v miestnosti bola aj tak zima a nepohodlie.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať