SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

AI “fotoaparát” nemá ani objektív a „fotografie“ vizualizuje iba na základe kontextových údajov

Technológie
0

Nový AI fotoaparát s názvom Paragraphica dokáže robiť fotografie generované umelou inteligenciou s použitím geolokalizácie, presného času a počasia – bez toho, aby ste museli zadávať textové výzvy. Nepotrebuje vidieť scénu, na vytvorenie snímky používa generatívnu AI. Ide o takzvaný kontextový fotoaparát, ktorý využíva údaje o polohe a umelú inteligenciu na vizualizáciu „fotografie“ konkrétneho miesta a momentu. Kontrolu nad výsledkom má používateľ prostredníctvom troch ovládačov na hornej strane fotoaparátu.

Prvý z nich sa správa podobne ako ohnisková vzdialenosť v optickom objektíve, ale namiesto toho ovláda polomer (v metroch) oblasti, v ktorej kamera hľadá miesta a údaje. Druhý volič je porovnateľný so zrnitosťou filmu, pretože hodnota medzi 0,1 a 1 vytvára zárodok šumu pre proces difúzie AI obrazu. Tretí otočný ovládač ovláda stupnicu navádzania. Zvyšovanie hodnoty spôsobí, že AI bude sledovať výsek bližšie. Ide teda o niečo ako zaostrenie. V analógii s tradičným fotoaparátom platí, že čím je hodnota vyššia, tým je fotografia „ostrejšia“, a čím je nižšia, tým je „rozmazanejšia“.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Tento „fotoaparát“ vzal internet útokom, a hoci možno obdivovať dômyselnosť Bjørna Karmanna, ktorý za ním stojí, nadšenci fotografovania sa možno budú cítiť trochu podvedení. Pre nich je totiž fotografovanie proces (a aj umenie), ktorého výsledkom je samotný obraz. A pre mnohých je proces fotografovania tá najpríjemnejšia časť a nechcú, aby ich umelá inteligencia obrala o toto potešenie.

Tento fotoaparát s umelou inteligenciou, ktorý využíva počítač Rasberry Pi 4 na generovanie snímok pomocou umelej inteligencie, len čo dosiahnete požadované nastavenie a stlačíte „tlačidlo spúšte“, začne generovať obraz toho, čo je pred vami. A práve v tom je problém. Ak už prídete na miesto, ktoré chcete zachytiť na obrázku, prečo jednoducho neurobíte SKUTOČNÚ snímku fotoaparátom? Treba však uznať, že Bjørn vyvinul pomerne zaujímavý systém, ktorý môže byť užitočný napríklad pre nevidiacich.

Zdroj: digitalcameraworld.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať