SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

AI pomáha vyvíjať lieky zachraňujúce život

Výskum a vývoj
0

Technológia umelej inteligencie, konkrétne generatívna umelá inteligencia, prináša revolúciu aj v oblasti objavovania nových liekov. Nedávne správy poukazujú na úspech molekúl generovaných umelou inteligenciou, ktorý prekvapil dokonca aj vedcov. Schopnosť umelej inteligencie preskúmať milióny molekúl v priebehu niekoľkých minút prekonáva tradičné metódy, čo je silný dôvod na jej využitie v lekárskom výskume.

AI navrhuje nové lieky a skúma možnosti, ktoré presahujú aj ľudskú predstavu. Tento proces urýchľuje návrh a optimalizáciu liekov a ponúka sľubné výsledky. Využitím výpočtových zdrojov a mikroslužieb umelej inteligencie môžu výskumníci rýchlo a presne preverovať veľké knižnice zlúčenín a predpovedať štruktúry proteínov. Napriek týmto pokrokom však zostáva rozhodujúce overenie prostredníctvom skúšok na ľuďoch.

AI pri objavovaní liekov využívajú niektoré laboratóriá, napríklad Insilico Medicine a Oxfordská univerzita. V súčasnosti prebiehajú klinické skúšky lieku na zápalové ochorenie čriev navrhnutého umelou inteligenciou spoločnosti Insilico Medicine, ktorý ponúka jedinečný prístup k liečbe. DrugGPT Oxfordskej univerzity poskytuje rýchly druhý názor na predpísané lieky a upozorňuje na potenciálne vedľajšie účinky a interakcie, čím pomáha zdravotníckym pracovníkom pri rozhodovaní.

Okrem toho výskumníci zo Stanford Medicine a McMasterovej univerzity využívajú generatívnu umelú inteligenciu na vývoj potenciálnej liečby baktérií odolných proti antibiotikám. Tieto pokroky môžu viesť k vývoju liekov zachraňujúcich život a zároveň urýchliť proces navrhovania a optimalizácie liekov.

Zdroj: techtimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať