SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Nový rekord fúzneho reaktora nás posúva bližšie k neobmedzenému zdroju čistej energie

4

Vedci z Princetonského laboratória fyziky plazmy dosiahli významný míľnik vo výskume energie jadrovej syntézy. Ich experimentálny fúzny reaktor s názvom WEST udržal superhorúcu plazmu rekordných šesť minút pri teplote 50 miliónov stupňov Celzia. Hoci konečným cieľom je udržať plazmu mnoho hodín, tento úspech je krok správnym smerom.

Reaktor WEST je tokamak, fúzny reaktor v tvare šišky, ktorý generuje energiu podobne ako Slnko. Energia jadrovej syntézy má potenciál vyprodukovať 4 milióny krát viac energie na kilogram paliva v porovnaní s fosílnymi palivami. Kým sa však energia z jadrovej syntézy stane realitou, treba vyriešiť ešte značné výzvy vrátane schopnosti udržať plazmu dostatočne dlho na získanie prebytku energie. 

Reaktor WEST sa síce nepoužíva na výrobu elektrickej energie, ale má zásadný význam pri položení základov pre budúce komerčné reaktory. Experimenty vykonávané v tomto reaktore sa priamo vzťahujú na výstavbu najväčšieho tokamaku na svete ITER, ktorý sa buduje v južnom Francúzsku. Jedným z hlavných problémov pri získavaní energie z jadrovej syntézy sú extrémne teploty, ktoré sa vyžadujú.

V súčasnosti je na ich dosiahnutie potrebné obrovské množstvo energie. Výsledkami nedávneho prelomu vo WEST sú zvýšenie energie z fúzie o 15 % a hustejšia plazma. Reaktor takisto pomáha vedcom testovať najlepšie materiály na stavbu stien vnútri fúzneho reaktora, pričom volfrám sa ukazuje ako sľubný vďaka svojej schopnosti odolávať teplu bez absorbovania paliva.

Volfrám však nie je bez chýb, pretože pri tavení môže kontaminovať plazmu. Výskumníci sa teraz snažia pochopiť, ako sa volfrám správa a ako interaguje s plazmou, aby optimalizovali fúzny systém. Výsledky experimentu WEST budú čoskoro uverejnené v odbornom časopise. Hoci komerčné využitie energie z jadrovej syntézy je vzdialené ešte niekoľko desaťročí, tieto pokroky približujú vedcov k cieľu poskytnúť ľudstvu čistú, neobmedzenú energiu.

Zdroj: sciencealert.comfreepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Sice čistej ale nie volnej reakcia na: Nový rekord fúzneho reaktora nás posúva bližšie k neobmedzenému zdroju čistej energie

10.5.2024 10:05
Skor keby sa snažili , čo samozrejme neni ciel glabalisov, dať volnú energiu...
Reagovať

Sice čistej ale nie volnej reakcia na: Nový rekord fúzneho reaktora nás posúva bližšie k neobmedzenému zdroju čistej energie

10.5.2024 09:05
Skor keby sa snažili , čo samozrejme neni ciel glabalisov, dať volnú energiu...
Reagovať

RE: Sice čistej ale nie volnej reakcia na: Sice čistej ale nie volnej

13.5.2024 02:05
Kedy už konečne odstavia rôznych blbcov, tupcov a pablbov od internetu.
Reagovať

RE: RE: Sice čistej ale nie volnej reakcia na: RE: Sice čistej ale nie volnej

13.5.2024 08:05
Tak sem zbytočne nepíš a drž klapajzňu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať