S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement

AMD Athlon 200GE proti Intel Pentium G5400: Duel lowendových procesorov

0

Tak sme sa dočkali. AMD konečne vydalo prvý Athlon postavený na úspešnej architektúre Zen. Firma doplnila ponuku procesorov za ľudovú cenu modelom, ktorý má konkurovať najlacnejšiemu Pentiu (G5400). Hoci momentálne je to s procesormi Intelu trochu divoké. Dostupnosť G5400 (a nielen toho) je pre kapacitné výrobné problémy na 14 nm procese veľmi malá. Naši predajcovia tento procesor nemajú vôbec na sklade, a keď predsa, tak za extrémnu cenu okolo sto eur. To je, samozrejme, voda na mlyn nového Athlonu, ktorý sa dá kúpiť už od 50 eur. Pri intelovskom procesore treba  kalkulovať s dvojnásobnou cenou. Verme, že sa situácia čoskoro zmení a počítajme v tabuľkách s odporúčanými 65 dolármi zvýšenými o 20 %. Za túto sumu je procesor symbolicky (na objednávku) aspoň v niektorých cenníkoch.

Oba procesory sú dvojjadrové a so štyrmi vláknami. Ani jeden však nemá Turbo Boost/Core a nominálna frekvencia je pre obe jadrá v prípade Athlonu 3,2 GHz a pri Pentiu 3,7 GHz. Intel uvádza TDP 58 W, AMD iba 35 W. Každý z výrobcov však definuje hodnotu tepelného výkonu trochu inak.

Ako testujeme

Porovnanie tvorí mix syntetických a praktických testov z reálneho použitia. Cinebench postavený na Maxone poukazuje na orientačný procesorový výkon pri renderingu. Rýchlosť šifrovania (AES) testujem v TrueCrypte s bufferom nastaveným na 500 MB. Výsledky výkonu pri komprimovaní a dekompresii pochádzajú z interného benchmarku 7-zipu, pamäťová priepustnosť zase z Aida64. Deep Fritz potom počíta počet šachových kombinácií za sekundu.

Z praktických testov je zastúpený prevod nekomprimovaných fotiek do JPEG v Zoner Photo Studio 18 a v HandBraku prekódovanie 40 Mb FHD videa všetkými dostupnými kodérmi. Hernú použiteľnosť určuje kultová Mafia II (vysoké detaily, 1080p) úvodnou jazdou zasneženým mestečkom Empire Bay a z moderných hier Far Cry 5 (nízke detaily, 900p). Teploty, spotrebu a hlučnosť meriam pri maximálnom zaťažení procesorovej i grafickej časti súbežným chodom Prime95 (In-place large FFTs) a Furmarku – stress test vo full HD. Pred koncom tohto pätnásťminútového testu je odčítavaná najprv spotreba (priemer z posledných piatich minút), potom hlučnosť (zo vzdialenosti 15 cm) s nastavením profilu CPU_fanu na „silent“ a nakoniec maximálna teplota jadier CPU. Použité sú boxované chladiče.

Obe platformy fungujú na doskách ASRock. AMD na Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac, Intel na H310M-ITX/ac. Pamäte sú Silicon Power s povoleným XMP (2400 MHz/CL17).



Testovacie platformy AMD (hore) a Intel (dolu)

Výkon

Athlon na Pentium vo všetkých procesorových testoch stráca, a to 5 až 25 %. Najviac pri práci s fotkami, keď sa využíva iba výkon jedného vlákna. Najmenšie manko má, naopak, pri šifrovaní. Priepustnosť pamäťového subsystému je takmer na nerozoznanie. Výkonnostné rozdiely pri konverzii videa nie sú dramatické, zmestia sa do 15 %. Treba však poznamenať, že Intel je v tomto smere vybavenejší a na rozdiel od AMD podporuje rýchly QuickSync.

V čom Pentium zaostáva, je hrubý výkon grafického jadra. Vega 3 je už síce poriadne okresaný čip, no v porovnaní s Intel UHD 610 má stále „herný“ výkon o tretinu až polovicu vyšší. Aj keď spôsobilosť na hranie je dobré brať s rezervou. Na plynulé fungovanie AAA titulov grafické jadro nestačí ani pri najnižších detailoch. Pohodlnejšie si zahráte staršie hry. Z aktuálnych o rozumnej plynulosti na nízkych nastaveniach možno hovoriť pri nenáročných veciach typu CS:GO, LOL a podobných MOBA či jednoduchších indie hrách. V zostavách so samostatnou grafickou kartou je pre vyšší jedno i viacvláknový výkon vhodnejšie použiť Pentium.

Prevádzkové vlastnosti

Čisto z pohľadu výkonu CPU je G5400 efektívnejší procesor. Pri takmer identickej (a skôr teda o chlp nižšej) spotrebe má vyšší výkon. Pri komplexnej záťaži s fókusom na nenáročné hranie sa situácia obracia. Tam má Athlon navrch 30 – 50 % pri iba zanedbateľne vyššej spotrebe. Príkon platformy AMD v maximálnej záťaži som nameral iba o päť wattov vyšší.

Hodnotiť dodávaný chladič je pomerne zložité. Každý z procesorov používa na jadre inú pastu, ale hlavne reguláciu ventilátora určuje nastavenie krivky PWM, ktorá sa môže naprieč rôznymi doskami odlišovať, a to i v rámci jednej firmy. Podobne ako je to i pri  tých našich testovacích od ASRocku. Zatiaľ čo B450 má pri „tichom profile“ agresívnu reguláciu i pre nižšie teploty (preto tá vysoká hlučnosť chladiča AMD mimo záťaže), doska osadená Intel H310 v rovnakom režime reaguje na zmenu teplôt primeranejšie. Koniec koncov je však chladič Intelu v záťaži ten hlučnejší. Chladič na Athlone je tichší a zdá sa, že procesor je súčasne i chladnejší. Rezervy v teplotách na upravovanie priebehu krivky otáčok a znižovanie hlučnosti sú však v jednom i druhom prípade.

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
AMD Athlon Intel Pentium

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať