S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement S_Fold6 Advertisement

AMD RYZEN 5 2400G a R3 2200G: Extra grafický výkon v lacných procesoroch

0

Integrovaná grafika už dávno neznamená núdzové riešenie. Nadmieru vysoký výkon nejaký čas ponúka tak Intel Iris Pro v procesoroch Broadwell E a aktuálne takisto AMD Vega M s HBM2 v Kaby Lake G. V obidvoch prípadoch však ide o pomerne drahý hardvér.

Do mainstreamu k masám prichádza až APU v podobe dvojice čipov s kódovým označením Raven Ridge – Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 2200G, čo sú modely nadväzujúce na Kaveri A10-78x0 (Bulldozer), teraz však už výkonnostne o kus ďalej. To aj vďaka podpore pamätí DDR4, ktoré vytvárajú pre GPU širšie možnosti. Pamäťová priepustnosť RAM je pre tento koncept totiž kľúčová.

Oba modely sú štvorjadrové, vybavenejší R5 2400G však má 8 vlákien a v booste dosahuje 3,9 GHz. Grafické jadro Vega 11 má 704 stream procesorov s taktom 1240 MHz. Nižšia R3 má o 100 MHz nižší základný takt (3,5 GHz), boost o 200 MHz (3,7 GHz) a nemá už SMT. Vega 8 má už „iba“ 512 stream procesorov a GPU clock je takisto pomalší, 1100 MHz. Oba procesory majú plochu 210 mm2, 4-megabajtovú cache L3, ale i udávané konfigurovateľné TDP na úrovni 46 – 65 W.

Ako testujeme

Porovnanie tvorí mix syntetických a praktických testov z reálneho použitia. Cinebench postavený na Maxone ukazuje procesorový výkon pri renderovaní, test OpenGL zase výkon grafiky. V 7-zipe testujem rýchlosť de/komprimovania, v AIDA pamäťovú priepustnosť a benchmark Deep Fritz počíta počet šachových kombinácií za sekundu. Z praktických testov je to prevod nekomprimovaných fotiek do JPEG v Zoner Photo Studio 18 a prekódovanie videa všetkými dostupnými kodérmi.

Herný výkon preveruje kultová Mafia II (vysoké detaily, 1080p) a z moderných hier je to Far Cry 5 na nízkych vizuálnych nastaveniach v rozlíšení 1600 × 900 px, keď sú hrany objektov už pomerne hladké. Teploty, spotrebu a hlučnosť meriam pri maximálnom zaťažení procesorovej i grafickej časti súbežným chodom Intel Burn Testu s Furmarkom a takisto v nečinnosti. V tabuľke je zachytená maximálna teplota, priemerná spotreba a priemerná hladina hluku dodávaného chladiča Wraith Spire nameraná z 15 centimetrov.

Výkon

Drahší Ryzen 5 je pri renderingu o trochu slabší než Core i7-7700K (takisto 4 jadrá/8 vlákien). Pomer cena/výkon je však výrazne naklonený v prospech AMD. Na takéto použitie má SMT zmysel, 2400G necháva za sebou všetky 4-jadrové/vláknové procesory Intelu. Málinko navrch má až 6-jadrový Coffee Lake Core i3-8400. V tomto porovnaní je procesor AMD síce lacnejší iba zhruba o desať eur, no Vega 11 a takisto Vega 8 v 2200G sú výrazne výkonnejšie než intelovská UHD 630. A to približne dvakrát, čo často určuje, či je plynulosť v hrách dostačujúca, alebo nie. Najvýraznejší náskok má 2400G oproti 2200G pri dekompresii (40 %), pri renderovaní je to približne 30 %, kódovanie v MPEG-2/4 do 25 % podobne ako pri de/šifrovaní. Jediné, kde som napočudovanie nameral o chlp (7 %) lepšie výsledky s 2200G, je prevod fotografií. To zrejme v tejto situácii pre lepší frekvenčný manažment.

Na výkone sa do významnej miery podieľa i priepustnosť pamätí. Najviac trpí vždy grafika. Rozdiel medzi pomalšími (2133 MHz) a rýchlymi (3200 MHz) pamäťami je okolo 10 %, jednokanálové zapojenie už však výkon iGPU degraduje zdrvujúcejšie, zhruba o 40 %.

Prevádzkové vlastnosti

Kombinovanú maximálnu zaťaž CPU a GPU 2400G trochu nezvláda. Spotreba celej platformy je vtedy okolo 150 W a teploty sa vyšplhajú rýchlo nad 90 °C. Chladič by to i udýchal, nebyť horšej termopasty na čipe, ktorá znižuje efektivitu prestupu tepla. V rámci obranných mechanizmov preto procesor zhadzuje násobič, respektíve frekvencie CPU na 3575 MHz, GPU ide na 1100 MHz a spotreba klesá o 12 W, keď teplota čipu pri teplote okolia 21 °C neprekročí už 88 °C.

Lacnejší braček až takt netrpí. V priemere má o 15 W menej a zahrievanie pri bežnejizbovej teplote nepresahuje 85 °C. I to má síce ďaleko od optimálneho stavu, no 2200G si drží svoj nominálny výkon stabilne. Každopádne v horšie vetranej skrinke, v teplejších priemyselných priestoroch či jednoducho v lete to už platiť nemusí. Z výsledkov sa paradoxne zdá, že drahšie APU má na jadre slabšiu pastu. Vidieť to napríklad na výsledkoch v idle, kde pri rovnakej spotrebe je nižšia teplota i hlučnosť. 

Záver

Konečne je v jednom čipe pekná rovnováha medzi procesorovým a grafickým výkonom za cenu dostupnú pre každého. A pretože tieto čipy veľmi nepočítajú so samostatnou grafickou kartou, vytvára sa tu priestor na stavbu výkonných minipočítačov. Takémuto použitiu však neprajú ani výrobcovia dosiek, ani operačných pamätí. Hoci 2200G za cenu, za ktorú sa predáva, je pre mňa kandidátom na produkt roka, primerané dosky (teda s lowendovou čipovou súpravou A320) pre formát Mini-ITX neexistujú a stredná trieda s B350/450 stojí už toľko ako procesor. A na Micro ATX až taký maličký PC, aký by mohol byť, nespravíte. O vysokej cene pamätí nemá zmysel sa baviť. Napriek tomu ide o vynikajúce procesory. AMD R5 2400G obstojí aj v pracovnom počítači na domáci strih videa či modelovanie a R3 2200G je skvelá voľba na multimédiá, ale i nenáročné herné použitie.

Za poskytnutie hry Far Cry 5 do testov ďakujeme e-shopu digihry.sk

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
AMD Ryzen

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať