SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

AOC U28G2XU / Herný monitor rýchly ako blesk

0

Spoločnosť AOC má v ponuke viacero zaujímavých monitorov pre hráčov a výnimkou nie je ani novinka s obnovovacou frekvenciou až 144 Hz, ponúkajúca vysoké rozlíšenie Ultra HD.

Nový AOC U28G2XU je už podľa názvu model s 28" displejom s plochým panelom IPS, antireflexnou vrstvou a rozlíšením Ultra HD 4K, teda 3840 × 2160 bodov. Vďaka vysokej obnovovacej frekvencii až 144 Hz sa najlepšie hodí k vysokovýkonnej hernej zostave alebo k najnovšej generácii herných konzol. Na to treba myslieť pri kúpe, aby ste ho vôbec dokázali využiť. Monitor používa technológiu DLSS, ktorá môže podstatne zvýšiť snímkovaciu frekvenciu hier, a práve vďaka tomu začínajú mať monitory ako U28G2XU zmysel. Latenciu výrobca udáva na hodnote iba 1 ms (GtG), takže sa hráči určite majú na čo tešiť. Konektivita nie je zlá, no ak chcete využívať Ultra HD na 144 Hz, tento režim podporuje iba dvojica konektorov DisplayPort 1.4, aj to iba prostredníctvom kompresie Port DSC. To však využijete iba pri PC s modernou grafickou kartou. Pri pripojení napríklad k Sony PlayStation 5 sa v 4K dostanete maximálne na 60p. Vo výbave je aj dvojica HDMI, ale iba vo verzii 2.0 takže v Ultra HD 4K dosiahneme maximálne 60 Hz. To je trocha škoda a výrobca už mohol pridať aspoň jeden HDMI 2.1. Ak sa však uspokojíte s QHD (2560 × 1440 bodov), potom vám HDMI 2.0 ponúkne frekvenciu až 120 Hz, čo platí aj pre nové herné konzoly. Medzi konektormi nájdete ešte 4-portový hub s jedným výstupom na rýchle nabíjanie.

AOC U28G2XU si drží dizajn herných monitorov značky. Celé telo je plastové, z matného čierneho plastu s červenými plastovými doplnkami. Stojan je upevnený osvedčeným zaklikávacím mechanizmom, po zložení ho zasuniete zospodu do otvoru v zadnej strane monitora a zaklapnete. Má stabilnú základňu, ktorá zabraňuje jeho rozkývaniu alebo prevráteniu. Stojan umožňuje nastavenie výšky, otáčania aj pretočenie do režimu Pivot. V prípade potreby je pod mechanizmom upevnenia monitora aj miesto na upevnenie držiaka štandardu VESA 100. Ovládanie je riešené 5 tlačidlami pod pravou spodnou lištou monitora. Menu je bohaté na nastavenia, ale ovládanie nie je príliš praktické. Tlačidlá nie sú označené, a tak je to spočiatku pokus/omyl. Ešteže ho tak často nebudete potrebovať. Panel je lemovaný iba 7 mm rámčekom, spodná lišta je širšia. Normálne to ničomu neprekáža, ale ak chcete využívať viacmonitorovú zostavu v režime Pivot, budete tu mať väčšiu medzeru. 

Vojna medzi technológiami displejov VA a IPS núti výrobcov tlačiť technológie displejov na maximum. Učebnicový príklad toho, čo možno dostať z technológie IPS, je aj AOC U28G2XU, ktorý demonštruje všetky silné stránky tejto technológie a šikovne maskuje väčšinu svojich nedostatkov. Testovanie odhalilo vynikajúci farebný gamut, ktorý pokrýva 100 % SRGB, 83 % AdobeRGB a 88 % farebného priestoru DCI P3. Nie je to síce úroveň na profesionálne práce s farbami, ale ani to nie je na zahodenie. Pri 100 % jase narazí na svoje limity kontrastného pomeru takmer presne a jeho predvolený profil gama 2.2 je presne to, ako by to malo vyzerať. Farby sú živé, no bez toho, aby boli nadmerne nasýtené, a správny kontrast robí tmavé prostredie podrobnejším a pohlcujúcim. Výhrady som mal iba k jednotnosti podsvietenia, čo je typický neduh podsvietenia Edge LED. Najjasnejší región sa nachádza v centre panela a najtmavšie sú pozdĺž hornej a pravej strany. S oveľa rovnomernejšie rozloženým podsvietením by tento monitor bol neprekonateľný vo svojej cenovej kategórii. Napriek certifikácii HDR 400 poskytuje panel maximálny jas iba 370 nitov, takže rozhodne nie je najlepší na sledovanie obsahu HDR, ale na väčšinu ďalších úloh bez problémov vyhovuje.

Pozorovacie uhly sú ako obyčajne pri paneloch IPS 178° v oboch smeroch, vďaka tomu nie je problém monitor použiť aj v režime pivot. Zvuk zo zabudovaných reproduktorov neprekvapí, použiteľný je však iba v prípade núdze. Určite stojí za to použiť radšej externé slúchadlá. Ak budete monitor využívať na hranie, nezaobídete sa bez výkonnej grafickej karty.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Obraz, 4K rozlíšenie, Flicker Free, konektivita, antireflexný panel
- Slabší zvuk               

PARAMETRE:

• Displej: 28", rozlíšenie: 3840 × 2160 bodov, pomer strán: 16:9, technológia panela: IPS, obnovovacia frekvencia max.: 144 Hz, latencia: 1 ms, kontrast: 1000:1 (statický), jas: 400 nitov dyna­mický, pripojenie: 1× DisplayPort 1.4 DSC, 2× HDMI 2.0, 4× USB 3.2, 1× 3,5 mm jack, uchytenie VESA 100×100

• Cena: 760 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať