PANASONIC PANASONIC PANASONIC

ARM predstavil procesory Trillium vybavené umelou inteligenciou pre smartfóny aj autá

Technológie
0

Umelá inteligencia a strojové učenie sú dnes najhorúcejšie témy v oblasti výpočtovej techniky. Na tomto trhu sa snažia etablovať desiatky spoločností, počnúc Googlom cez Amazon až po Intel a nVidiu. Najnovšie sa k nim pridáva aj ARM. V týchto dňoch predstavil nový rad svojich procesorov Trillium, špecificky určených pre umelú inteligenciu.

Nová rodina procesorov sa skladá z troch zložiek. Procesor ARM ML (Machine Learning) je nový mobilný čip navrhnutý na efektívne vykonávanie úloh strojového učenia. Je založený na paralelnej architektúre s jadrami, ktoré kombinujú bloky s fixnou funkciou a programovateľnú časť. Akcelerátory založené na tejto architektúre majú do mobilných čipov priniesť výkon takmer 5 biliónov operácií za sekundu (5 TOPS – trillion operations per second – ide o ekvivalent TFLOPS, ale v 8-bitových celočíselných operáciách) pri spotrebe elektrickej energie iba 1 až 2 watty. Znamená to, že zariadenia používajúce procesor ARM ML budú schopné prevádzkovať strojové učenie nezávisle od cloudu. Bude to veľmi výhodné napríklad pre autonómne vozidlá, ktoré sa nemôžu spoliehať na stabilné internetové pripojenie. Niektoré aplikácie ML nebudú potrebovať špeciálny hardvér a budú prevádzkovať strojové učenie na mikroprocesoroch s veľmi nízkym výkonom, ako je napr. rodina ARM Cortex-M.

Ďalšia časť skladačky je procesor ARM OD (Object Detection). Je určený na rozpoznávanie objektov - napr. špecifických častí tela, polohy a podobných informácií. Ako najdôležitejšie použitie ARM uvádza detekciu ľudí v mobilných alebo zabudovaných fotoaparátoch a kamerách. Procesor OD dokáže rozpoznať objekty od veľkosti 50 × 60 pixelov a spracúvať full HD video pri frekvencii 60 snímok za sekundu v reálnom čase. Môže takisto odhaliť takmer neobmedzený počet objektov na jednej snímke. Okrem nájdenia ľudí môže rozpoznať napríklad aj ich gestá, ale aj to, akým smerom sú otočení, či určiť smer ich pohybu pri analýze viacerých snímok a pod.

Tretiu časť tvorí súbor open source nástrojov na vývoj softvéru ARM NN. Softvér by mal spolupracovať s frameworkmi ako NNAPI v Androide, mxnet, Caffe, Caffe2 a TensorFlow.Na MWC 2018 budú predstavené prvé implementácie v podobe procesora ARM OD v produktoch, ako sú inteligentné a bezpečnostné IP kamery.

Zdroj: community.arm.comextremetech.com

 

Zobrazit Galériu

redakcia

Všetky autorove články
ARM procesor umelá inteligencia smartfon auto

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať