ASUS Prime Radeon RX 9070 XT OC Edition 16GB GDDR6 / Výkonná grafická karta pre hráčov

0

Grafická karta Radeon RX 9070 XT využíva architektúru RDNA4 a jej srdcom je čip NAVI 48 XTX od AMD. Pamäť typu GDDR6 s kapacitou 16 GB komunikuje s grafickým čipom prostredníctvom 256-bitovej zbernice.

 

Karta podporuje grafické rozhrania DirectX 12 Ultimate aj Vulkan a takisto technológiu FSR 4 (FidelityFX Super Resolution), ktorá umožňuje upscaling obrazu na báze AI. Pri recenziách grafických kariet NVIDIA väčšinou dávame do nadpisu označenie „nielen pre hráčov“. Aj kartu Radeon RX 9070 XT ocenia kreatívni tvorcovia, grafici, editori videa či ľudia pracujúci s 3D modelmi. Špecialisti na AI budú ťahať za trochu kratší koniec, pretože pre karty Radeon zatiaľ chýba natívna podpora v najpoužívanejších knižniciach pre AI, ML a neurónové siete. Hráči aj kreatívni tvorcovia však ocenia vysoký grafický výkon za pomerne dobrú cenu. K tomu možno prispelo aj uvažovanie konštruktérov, ktorí sa sústredili na podstatné veci, ako je chladenie, a neplytvali časom na farebné podsvietenie.

Reálny výkon grafického čipu závisí od účinnosti chladenia a tu si ASUS dal záležať. Prednej strane dominujú tri ventilátory Axial-tech, ktoré majú menší náboj, čo umožnilo použitie dlhších lopatiek. Bariérový krúžok stláča vzduch smerom dole, čo znamená nižšie teploty, menej hluku a vyšší výkon. Stredný ventilátor sa otáča v opačnom smere ako dva krajné, čo znižuje turbulencie a zlepšuje rozptyl vzduchu. Ventilátory majú dvojité guľôčkové ložiská, ktoré majú v porovnaní s bežnými ložiskami dvojnásobnú životnosť. Technológia 0dB umožňuje tichý chod pri nižšej záťaži, kým teplota čipov nedosiahne 55 °C. Takisto keď po znížení záťaže teplota GPU klesne pod 50 °C, všetky tri ventilátory sa zastavia, takže počítač je pri graficky nenáročných úlohách tichý. Znovu sa roztočia pri teplote nad 60 °C podľa rýchlostnej krivky, ktorá vyvažuje výkon a akustiku. Plochy chladičov doliehajúce na čipy sú opracované špeciálnou technológiou a využíva sa tepelná podložka s fázovým prechodom.

Zadná strana grafickej karty má kovový kryt, ktorý chráni plošný spoj, spevňuje mechanickú konštrukciu a prispieva k chladeniu. V hornej časti je prepínač medzi tichým (Quiet) a výkonným (Performance) režimom. V režime P sa ventilátory točia rýchlejšie, aby karta zostala stále chladná. V režime Q sa zachováva rovnaký cieľový výkon, ale aplikuje sa menej agresívna krivka ventilátorov, zaisťujúca tichšiu prevádzku pri stredných teplotách. Z technického hľadiska sa prepína medzi dvoma BIOSmi s rôznymi parametrami. Implicitne je nastavená voľba Performance. Karta je napájaná cez tri konektory PCIe. Aby karta fungovala, musíte priviesť napájacie napätie na všetky tri konektory. Ak niektorý konektor nie je napájaný, tento stav indikuje červená LED. Používateľov, ktorí majú moderné napájacie zdroje, by určite potešilo napájanie karty cez konektor 12VHPWR. Výrobca odporúča zdroj schopný dodať príkon minimálne 750 W. Karta je relatívne tenká, zaberá dva a pol pozície. Vzadu na držiaku z nehrdzavejúcej ocele sú tri konektory DisplayPort 2.1a a jeden konektor HDMI 2.1b. DisplayPort 2.1a umožňuje prenos videosignálu s rozlíšením 8K pri maximálnej frekvencii 165 Hz.

Označenie OC znamená, že grafický čip možno v móde OC pretaktovať. Na tento účel je určená aplikácia GPU Tweak III. Zvýšenie výkonu pri zvýšení taktovacej frekvencie o 20 MHz, aj keď nie je až také výrazné, môže za určitých okolností hráčov potešiť. Limit spotreby sa dá zvýšiť o 10 % - z 317 W na 348 W. Pre bežných používateľov stačí prepínanie medzi režimami Default Mode, čo je továrenské nastavenie, OC Mode a Silent Mode. V záložke User Mode máte možnosť nastavovať jednotlivé parametre, ale musíte vedieť, čo robíte, a nové nastavenie dôkladne otestovať na stabilitu. Kartu môžete nastaviť aj pretaktovať aj v aplikácii ASAE (AMD Software Adrenalin Edition).

Kartu som testoval na PC so základnou dos­kou ASUS PRIME Z790-P, procesorom Intel Core i7 14700K, 64 GB DDR5 v dobre chladenej skrinke so zdrojom TUF Gaming Gold 1000 W. Ku karte som mal pripojené dva 4K monitory, primárny s maximálnou obnovovacou frekvenciou 165 Hz.

Vyskúšal som, samozrejme, aj syntetické ­benchmarky, výsledky sú v tabuľke. Na porovnanie je uvedené aj skóre grafickej karty ROG Astral GeForce RTX 5080 16GB.

Test

ASUS Prime Radeon RX 9070 XT

ROG Astral GeForce RTX 5080

Speed Way

6 577 bodov

9 455 bodov

Steel Nomad

7 036 bodov

8 980 bodov

Time Spy Extreme

9 205 bodov

16 125 bodov

Port Royal

18 144 bodov

26 181 bodov

Rádio /
DAB prijímač

5–10 W

30–50 hodín

 

Najviac ma zaujímalo porovnanie snímkovej frekvencie pri zapnutom a vypnutom FSR. V teste AMD FSR Feature test karta pri vypnutom FSR2 dosiahla 89,35 fps, pri zapnutom FSR2 až 148,9 FPS. Rozdiel je 67 %.

AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) umožňuje zvýšenie rozlíšenia v hrách pomocou upscalingu, pričom cieľom je zachovať čo najvyššiu kvalitu obrazu. Obrazy herných scén sa vyrenderujú v nižšom rozlíšení, napríklad 1080p, čo znižuje záťaž na GPU a zvyšuje FPS. Následne sa obraz pomocou pokročilých algoritmov transformuje na vyššie cieľové rozlíšenie, napríklad 4K. Vo finále sa obraz ešte upraví pomocou filtra na zlepšenie ostrosti a detailov. Radeon RX 9070 XT využíva FSR4.0. Verzia FSR 1.0 využívala priestorový algoritmus (Spatial Upscaling), ktorý pracuje len s aktuálnou snímkou, pričom kvalita obrazu je slabšia, najmä pri pohybe a detailoch. Novšie verzie používajú časový algoritmus (Temporal Upscaling), ktorý pracuje s viac snímkami a na dosiahnutie lepšej kvality obrazu využíva AI a pohybové vektory. Kvalita obrazu je výrazne vyššia, blíži sa úrovni konkurenčného DLSS. FSR je open source a funguje aj na grafických kartách NVIDIA a Intel. Režimy Quality, Balanced, Performance a Ultra Performance umožňujú hráčom voliť medzi vizuálnou kvalitou a vyšším FPS.

Som skôr rekreačný hráč, počas testovania grafickej karty som hrával Forza Horizon 5 a MS Flight Simulator, v UHD rozlíšení fungovali obidve hry plynulo. Počas hrania som na druhom 4K monitore sledoval inštruktážne video. Karta to spoľahlivo utiahla. Výkon grafickej karty sa prejaví nielen v hrách, ale aj inžinierskych a grafických aplikáciách. Napríklad DaVinci Resolve dokáže využiť naplno výkon grafickej karty nielen pri renderovaní, ale aj v tvorivom procese.

Ako som už spomenul v úvode, táto karta pri práci s knižnicami na vývoj AI ani pri lokálnom spúšťaní modelov LLM zatiaľ nedokáže konkurovať kartám od spoločnosti NVIDIA. Výkon Radeonu nedokázal využiť žiadny z nástrojov na spúšťanie lokálnych modelov, ani Ollama, ani LM Studio. Kapacita 16 GB rýchlej grafickej pamäte GDDR6 by v týchto prostrediach umožnila spúšťať aj väčšie modely, preto verím, že ďalšie verzie týchto nástrojov už Radeon 9070 budú podporovať.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, účinné chladenie, možnosť pretaktovania, tichý režim
- Hráčov by potešilo podsvietenie RGB, špecialistov na AI podpora karty v knižniciach a nástrojoch na spúšťanie LLM

PARAMETRE:

 Architektúra RDNA 4.0, grafický procesor Navi 48; 16 GB GDDR6; pamäťová zbernica 256 bitov, rýchlosť pamäte: 20 Gb/s; základná frekvencia 2,4 GHz, boost frekvencia 2,97 GHz; 64 výpočtových jadier, 4096 stream procesorov, 128 AI akcelerátorov; zbernica: PCIe ×16 5.0; konektory 1× HDMI 2.1b, 3× DisplayPort 2.1a, rozmery 312 × 130 × 50 mm; príkon čipu: 304 W, napájanie 3× konektor PCIE, odporúčaný výkon zdroja 850 W+

Cena: 856 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať