SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

ASUS ProArt RTX4080 O16G / Výkonná grafická karta s tenkým dizajnom

0

Väčšina grafických kariet GeForce RTX 4080 zaberá v skrini tri a pol, prípadne až štyri pozície. Testovaná grafika ASUS ProArt RTX4080 O16G naproti tomu zaberá len dve a pol pozície, čím sa táto karta pre mňa a určite aj pre používateľov, ktorí sa venujú strojovému učeniu, stala veľmi zaujímavou. Do štandardnej základnej dosky a PC skrine bežnej veľkosti môžete nainštalovať dve takéto karty.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Karta ASUS ProArt RTX4080 O16G je smerovaná na hráčov aj kreatívnych tvorcov. Tomu zodpovedá názov aj dizajn. Grafická karta nemá žiadne farebné podsvietenie. GPU s architektúrou Ada Lovelace využíva 16 GB GDDR6X s 256-bitovou pamäťovou zbernicou a prenosovou rýchlosťou 22,4 Gb/s. Prívlastok OC znamená, že grafický čip v OC móde možno pretaktovať z boost frekvencie 2595 MHz na 2625 MHz. Je to skôr symbolické než významné zvýšenie. V porovnaní s grafickými kartami iných výrobcov sú tieto frekvencie o niečo nižšie, ale s tým súvisiace zníženie hrúbky za to určite stojí, teda aspoň z môjho pohľadu, keď často využívam konfiguráciu s viacerými grafickými kartami. Základná frekvencia je 2205 MHz. Takisto sa dá zvýšiť limit príkonu o 10 % z 320 na 352 W. Na karte je moderný napájací konektor 12VHPWR, schopný napájať grafické karty príkonom až 600 W. V balení je aj redukcia na tri klasické konektory PCIe. Pri výbere zdroja dbajte na výkonovú rezervu na prípadné ďalšie upgrady. Odporúčame zdroj schopný dodať príkon minimálne 750 W, lepšie 1000 W. Na karte sú tri konektory DisplayPort (1.4a) a jeden konektor HDMI 2.1. Obidva typy umožňujú prenos videosignálu s rozlíšením 8K pri 60 FPS.

Malú hrúbku bolo možné dosiahnuť aj vďaka Axial-tech ventilátorom s priemerom 90 mm, ktoré vytvárajú o 21 % väčší prietok vzduchu. Dvojité guľôčkové ložiská ventilátorov majú v porovnaní s bežnými ložiskami dvojnásobnú životnosť. Technológia 0dB umožňuje tichý chod pri nižšej záťaži, kým teplota čipov nedosiahne 50 stupňov. Optimálne prúdenie vzduchu zabezpečuje aj opačný smer otáčania stredného ventilátora.

Grafické úlohy môžu využívať 304 tenzorových jadier 4. generácie, 9728 jadier CUDA, 112 rasterizačných jednotiek, 76 streaming multiprocesorov a 76 RT jadier. Maximálne podporované rozlíšenie je 7680 × 4320 pixelov. Karta disponuje hardvérovým dekodérom NVDEC a dvoma enkodérmi NVENC. V praxi to ­znamená, že sa môžete hrať a bez straty výkonu zobrazovania aj streamovať video vo formáte AV1.

Kartu som testoval v základnej doske ROG Strix Z790-E s procesorom Intel Core i7 14700K a 80 GB RAM v dobre chladenej skrinke s 1000 W zdrojom. Ku karte som mal pripojený 4K monitor s maximálnou obnovovacou frekvenciou 165 Hz. Pri benchmarkoch som mal konfiguráciu s jednou grafickou kartou. Potom som PC doplnil o ďalšiu grafickú kartu, konkrétne ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4060 Ti. Napriek tomu, že ide o menej výkonnú kartu, zaberala v skrinke tri pozície. Konfiguráciu dvoch grafických kariet vedia využiť mnohé grafické a inžinierske aplikácie a aj knižnice pre strojové učenie. Prípadne keď na jednej grafickej karte dlhé hodiny beží trénovanie neurónovej siete, môžem druhú kartu využiť na editovanie či renderovanie videa alebo na hranie. Konfiguráciu počítača s dvoma grafickými kartami využijem aj v seriáli Základy strojového a neurónových sietí na praktických príkladoch na demonštrovanie možnosti rozdelenia trénovania neurónovej siete medzi viac grafických kariet.


Malá hrúbka umožňuje doplniť konfiguráciu o ďalšiu grafickú kartu

V benchmarkovom teste 3D Mark Speed Way som dosiahol priemerné skóre 7108 bodov, v teste Time Spy Extreme skóre 13 212 bodov a v teste Port Royal 17 226 bodov. Zaujímalo ma aj porovnanie snímkovej frekvencie v teste zameranom na NVIDIA DLSS čiže Deep Learning Super Sampling s podporou AI. Bežne musí GPU na zobrazenie jedinej snímky spočítať údaje pre približne 4 milióny pixelov. S využitím NVIDIA DLSS je to len zlomok, čo prispieva k lepšej efektivite a vyššiemu výkonu. Prejavilo sa to aj vo výsledku tohto benchmarku. Pri vypnutom DLSS bola snímková frekvencia 38,64 FPS, po aktivovaní DLSS sa snímková frekvencia zvýšila na 133,10 FPS. Samozrejme, veľmi rád sa aj zahrám a ocenil som plynulé zobrazovanie MS Flight Simulatora a ďalších hier v 4K rozlíšení, ale teším sa hlavne na experimenty s trénovaním neurónových sietí. Na grafickej karte RTX 4080, ktorá má 9728 CUDA, teoreticky možno spustiť súčasne až 16 384 procesov. Karta takisto umožňuje spúšťanie a prispôsobovanie lokálnych modelov AI LLM (Large Language Model) typu Lllama2. Kapacita 16 GB rýchlej grafickej pamäte umožní takéto komprimované modely spúšťať. V prípade AI úloh platí, že čím viac grafických kariet, tým lepšie. Menšia hrúbka umožní využiť v štandardnej základnej doske dve grafické karty a v prípade, ak je doska na stole, možno pridať aj tretiu grafickú kartu. Takáto konfigurácia by sa však už do skrinky nezmestila.

Cena: 1169 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať